Čistírna odpadních vod

Další práce do které se nám moc nechtělo, ale bylo třeba ji udělat. Společně s čistírnou odpadních vod jsme osazovali nádrž na dešťovou vodu a zasakovací studnu. Čistírna odpadních vod

Projekt a stavební povolení

Z důvodu urychlení povolovacího procesu jsme oddělili čistírnu odpadních vod od ostatních částí domu. Samotný dům s garáží byl v projektu napojen do žumpy na vyvážení a takto byl podán pouze na ohlášení stavby (dokumentace pro ohlášení stavby je stejná jako u žádosti o stavebního povolení, rychlejší je pouze celý proces povolování). Jakmile byla stavba domu povolena, pustili jsme se do vyřizování stavebního povolení pro čistírnu odpadních vod (jako změnu nakládání s odpadními vodami). Ta musela projít přes územní rozhodnutí a následně přes stavební povolení. Ale i tak to nebylo příliž komplikované, čekali jsme větší problémy. Protože máme navrženu likvidaci přečištěné vody vsakováním do podloží, musel být zpracován hydrogeologický posudek. Tento posudek také řeší vsakování dešťové vody, doporučuje instalaci nádrže pro částečnou retenci dešťových vod (s nádrží na dešťovou vodu jsme počítali už od začátku stavby).

Čistírna odpadních vod

Jedná se o běžný typ biologické čistírny, která se osazuje do výkopu na pozemku. Z jedné strany je nátok splašků, z druhé strany odtok přečištěné vody, dále je k čistírně přivedena pouze HDPE hadice pro vzduchovadlo. Čistírna je uvnitř rozdělena na několik částí, které jsou různou intenzitou provzdušňovány, vzduch také pohání dvě mamutky pro zpětné přečerpávání kalu a plovoucích nečistot z hladiny. Je to celkem jednoduché zařízení, plastová nádrž s vnitřními rozdělovacími příčkami vybavená různým potrubím (HT systém) a rozvody vzduchu (PPR systém) k aeračním elementům a mamutkám. Vše je poháněno membránovým dmýchadlem, které bude umístěno v garáži a je připojeno na spínací hodiny. V našem případě je výrobcem čistírny firma GONAP. Jako nadstandart jsme si nechali doplnit odtokový filtr, který by měl zlepšit parametry přečištěné vody. Čistírna se osazuje na podkladní betonou desku tl. 100 mm.

Nádrž na dešťovou vodu

Pro jímání a další používání dešťové vody jsme zvolili ležatou podzemní plastovou nádrž o objemu 6 m3. Jedná se o válec přibližné délky 3,5 m o průměru 1,7 m, který je doplněný vstupním komínkem. K nádrži jsme si nechali jako nadstandart doplnit samočistící filtr na vtoku do nádrže, připravu pro osazení čerpadla, přídavné vyztužení nádrže a nerezový žebřík pro přístup do nádrže. Osazení je na štěrkový podsyp a poté se vylévá betonová kotva u dna nádrže tloušťky cca 300 mm.

Zasakovací studna

Přepady z čistírny odpadních vod a nádrže na dešťovou vodu jsou staženy do tzv. zasakovací studny. Ta je tvořena betonovými studničními skružemi (2ks výšky 1 m a 1ks výšky 0,5 m), které jsou usazeny na štěrkový podsyp. Přepad je poté odveden dále do zasakovacího trativodu, který již máme položený v rámci výkopu pro zemní registr.

Bagrování, osazení, betonáž, zásyp

První pokus o provedení výkopu se nám nezdařil, nepřálo nám počasí. Museli jsme odvolat bagr a domluvit další termín. Na druhý pokus už vše klaplo a bagr vykopal díru o půdorysu 4x4 m do hloubky 2,5 m (pod čistírnou odpadních vod pouze cca 2,2 m). Do takto připraveného výkopu nám poté bagr navezl štěrkový podsyp, který jsme srovnali hráběmi. Štěrkový podsyp je pouze pod nádrží a studnou. Následovalo spuštění nádrže do výkopu, kterému předcházelo protažení několika tyčí výztuže otvory ve spodní části nádrže (tato výztuž je zde z důvodu spojení nádrže s betonovou kotvou). Odpoledne jsme nachystali bednění pro podkladní desku čistírny a bednění pro zalití kotvy u nádrže. Další den dojel domíchávač s 2,5 m3 betonu, napřed nám spustil část betonu pro podkladní desku, kterou jsme ihned srovnali latí. Zbytek betonu byl doředěn a spuštěn okolo nádrže tak, aby pod celou nádrží protekl až na druhou stranu. Tak se totiž zaručí, že je opravdu celá nádrž pěkně podlita betonem. Do nádrže je třeba napustit cca 1,5 m3 vody, aby nádrž při podlití betonem nevyplavala. Přes víkend jsme nechali beton uzrát a v pondělí přijeli technici osadit a připojit čistírnu. Zatímco pro osazení skruží a nádrže je nutný bagr, pro spuštění čistírny do výkopu stačí 4 osoby.
Přes týden jsme začali všechno pomalu obsypávat a museli jsme provést navrtávku do betonových skruží. Na tuto práci jsme si půjčili vrtací kladivo s vykružovacími vrtáky do betonu. Byla to děsná dřina, kladivo bylo těžké a betonem se prokousávalo pomalu. Společně s těmito prostupy jsme připravili i otvor o průměru 150 mm pro vzduchotechniku přes cihlovou zeď. O víkendu jsme dopojili zbývající potrubí k nádrži a do studny. Konečný zásyp provedl bagr, po prvním silnějším dešti zemina sedla, takže jsme museli část znovu dosypat.


Autor: RomanPočet zobrazení: 3263 x
Vloženo: 23.9.2010Upraveno: 23.9.2010

   

© kamaro, XHTML 1.1, CSS 2.1, vygenerováno za 0.01 s