Stavba domu | Tisk článku | Komentáře k článku [2] |
V tomto článku se dozvíte základní informace o našem domě, jak je uspořádán, jak bude vypadat jeho nosná konstrukce a skladba stěn. A také co nás k tomuto návrhu vedlo. |
Při práci na projektu domu jsme se snažili velikosti domu co nejvíce minimalizovat. Vzhledem k našemu požadavku na nízké energetické ztráty jsme vyčlenili nevytápěnou garáž mimo půdorys obytné části. Obytná část je kompaktních rozměrů bez výrazných výklenků, které by zvětšovaly ochlazovanou plochu domu. Proti tomuto požadavku jde sice umístění domu nad terénem, protože je takhle ochlazována spodní strana domu. Nadměrným tepelným ztrátám jsme zamezili větší tloušťkou izolace. Dům je obdélníkového půdorysu o rozměrech 10 m a 6.5 m, je tvořen 1. nadzemním podlažím a obytným podkrovím. Střecha má sklon 30 stupňů a šikminy střechy jsou v podkroví až od výše 2 m. Tato výška byla volena hlavně z důvodu možnosti umístění nábytku až ke zdi a možnosti využití celé plochy podkroví bez omezení.
V přízemí se nachází hlavní obytná místnost s kuchyní, z obývacího pokoje je přímý výstup na terasu domu. Hlavní vchod je od příjezdové komunikace a od obytné místnosti je oddělen zádveřím. Ze zádveří jsou jedny dveře vedeny do obytného prostoru a druhé na WC. Technická místnost se nachází v severním rohu domu a je přístupná přes místnost WC.
Schodiště do podkroví se nachází v hlavní obytné místnosti a není nijak odděleno od obytné části. V podkroví se nachází koupelna s WC, ložnice s přilehlou šatnou a dětský pokoj. Pokoje jsou přístupné z chodby, na které se našlo menší místo pro pracovní stůl s PC. Velikost místností byla dimenzována hlavně na potřebný nábytek a minimální potřebný prostor kolem něj.
Vzhledem ke spoustě sportovního vybavení jsme museli vyřešit uskladnění těchto věcí. Zvolili jsme poměrně velkou samostatnou garáž, kde se vleze všech našich 6 kol, stany, spacáky, lyže, sněžnice, … Garáž je dále zamýšlena jako malá dílna (při vyparkování vozu před garáž). Ze zadní strany se nachází kůlna na zahradní nářadí přístupná samostatnými dveřmi. Garáž není vytápěna, konstrukčně se bude jednat o dřevostavbu stejně jako u obytné části domu, tloušťka izolací bude daleko menší. Garáž také není spojena dveřmi přímo s obytnou částí, jednak bychom nemohli využít prostor v zádveří z důvodu existence dalších dveří a také bychom museli použít další cenově náročné izolované dveře oddělující nevytápěný prostor.
Přikládám schematické půdorysy 1.NP a podkroví s rozmístěným nábytkem a také půdorys garáže s kůlnou.
Přízemí
Podkroví
Garáž
Konstrukce je navržena jako dřevostavba rámové konstrukce. Osové vzdálenosti svislých sloupků jsou navrženy 625 mm (1/4 šířky OSB desky 2500 mm). Při výstavbě tohoto systému se většinou používá tzv. platform frame, kdy je konstrukce rozdělena na jednotlivá patra. Po konstrukci 1.NP je patro ukončeno záklopem stropu a druhé patro je vztyčováno jako samostatná konstrukce. Na této konstrukci se mi nelíbil poměrně složitý detail v místě napojení stropní konstrukce na obvodové stěny. Nedokázal jsem si představit způsob utěsňování složitého detailu tak, abychom dosáhli požadované vzduchotěsnosti objektu. Po pátrání v literatuře jsem narazil na druhý konstrukční typ dřevostaveb a to tzv. balloon frame. Při této konstrukci je stěnový prvek průběžný a stropní prvek je zavěšen dodatečně. V našem případě proběhne konstrukce obvodových stěn až po pozednici, poté bude provedeno opláštění obvodových stěn OSB deskou až nad úroveň stropu, poté bude pomocí závěsných třmenů zavěšen strop 1.NP.
Inspirací pro konstrukci nosného systému byly výrobní haly. V domě jsou nosné pouze obvodové stěny, strop 1.NP je nesen podélným trámem, který je v polovině rozpětí podepřen sloupem. Na podélném trámu jsou již zavěšeny příčné trámy v rozestupech 625 mm. Prostorová tuhost objektu je zajištěna zavětrováním obvodových stěn, prostorovým ztužením stropu 1.NP a stažením krokví kleštinami. Dále se na tuhosti objektu bude podílet plošné zaklopení z OSB desky tl. 15 mm. Při statickém výpočtu byly navrženy hlavní svislé nosné prvky o rozměru 80x160 mm.
Pro uložení dostatečné vrstvy izolace bude vytvořen vnější montážní rošt z hranolů 40x80mm, který bude předsazen před nosnou část obvodových stěn. Ve své horní části bude zavěšen za vystupující části krokví, po délce bude poté přichycen pomocí příložek z OSB desky k hlavním nosným prvkům. Ze spodní strany bude proveden záklop z OSB desky a z vnější z dřevovláknité desky překryté difuzní fólií. Prostor mezi vnitřním záklopem z OSB desky a vnějším z dřevovláknité desky bude vyplněn foukanou izolací Climatizer Plus. Fasáda bude odvětraná, na montážní rošt budou přichyceny vodorovné modřínové palubky. Skladba střechy je podobná jako u obvodového pláště, pouze záklop z dřevovláknitých desek je nahrazen prkenným záklopem s difuzní fólií nad kterým bude na latích a kontralatích krytina z trapézového plechu.
Územní rozhodnutí jsme již obdrželi, nyní jsme si nechali zpracovat domumentaci pro stavební povolení a poté o něj budeme žádat. Pro stavební povolení již musíme mít projekt zpracovaný autorizovaným inženýrem.
Autor: Roman | Počet zobrazení: 6295 x |
Vloženo: 13.5.2009 | Upraveno: 13.5.2009 |
Stavba domu | Tisk článku | Komentáře k článku [2] |