Okna

Montáž oken je poměrně příjemná část stavby, rázem vše vypadá jako by se v domě dalo bydlet. Touto fází jsme již úspěšně prošli, stále je však před námi ještě spousta dalších výzev. Okna

Okna

Když jsme hledali vhodná okna pro náš dům, rozmýšleli jsme mezi plastovými, dřevěnými a dřevohliníkovými okny. Plastová jsme vyřadili téměř ihned, existuje jen pár vhodných profilů a málokterá firma je ochotna z těchto profilů okna vyrobit (kvůli nutnosti přenastavit stroje). Orientačně jsme si nechali nacenit i dřevohliníková okna Internorm, ale cena byla dost vysoká (i přes nabídku velké slevy). Takže nám zbyla pouze dřevěná okna, z důvodu co nejlepšího tepelného odporu jsme uvažovali pouze o nejsilnějším profilu šířky 92mm a trojsklu. Taková okna nabízí poměrně hodně firem. Horší je to s vchodovými dveřmi, které by opět měly být co nejmasivnější a vyplněny izolací. Většina firem nabízí konstrukci kazetovou nebo panelovou, ale končí u tloušťky dveří pouze 68mm. Kazetové dveře se nám navíc nelíbí a navíc jejich tloušťka je v místě kazet zůžena. Nakonec jsme objevili firmu Janošík, kteří byli ochotni vyrobit panelové dveře v tloušťce 92mm. Měli jsme u nich vypracovanou i nabídku na okna a nakonec v našem výběrovém řízení vyhráli. Uvažovali jsme i o tom, že bychom okna a vstupní dveře zadali různým firmám, toto řešení má však spoustu úskalí (je nutné platit dopravu dvěma firmám, problémy s barevnou sladěností výrobků a pod.). Navíc byli u Janošíka ochotni vyrobit i okna v dvoubarevném provedení (za drobný příplatek), což byl u většiny výrobců také nepřekonatelný problém. Z vnitřní strany je použita světlá lazura, z vnější strany grafitově šedá (RAL 7024), barva je tak stejná jako u střešní krytiny a okapového systému. Vstupní dveře jsou šedé z obou stran.

Kde se dá ušetřit na oknech

Když se nám začaly sbírat cenové nabídky od různých výrobců, porovnávali jsme cenu kompletní zakázky a také cenu jednotlivých oken. U menších oken si ceny celkem odpovídaly a mezi výrobci nebyl velký rozdíl. Ten byl největší u okna v obývacím pokoji (šířka 254cm, výška 220cm), kdy někteří výrobci sklo rozdělili příčkou v polovině a někteří nacenili silnější sklo, ale vcelku. Okno s rozdělením se pohybovalo kolem 26 tisíc korun, bez rozdělení kolem 40 tisíc korun (musí se použít silnější sklo, které je dražší). Snažili jsme se okna zbytečně nerozdělovat příčkami, nelíbí se nám to , zvyšuje to cenu okna (kromě výše zmíněné nutnosti použít silnější sklo) a každý rám je tepelný most (tepelný odpor skla je větší než rámu). Dále jsme redukovali počet otevíravých částí, mohou zde vznikat netěsnosti, rámy jsou silné (větší tepelné mosty, snížení množství světla prostupujícího oknem) a otevíravé okno je i dražší. Dodrželi jsme zásadu alespoň jednoho otevíravého okna na každou místnost, zbytek je pevné zasklení. V koupelně jsme se rozhodli pro prosvětlení světlíkem z vnitřního prostoru schodiště a WC bude závislé na umělém osvětlení (navíc zde přiléhá garáž, takže by zde okno stejně nemohlo být). Dřevěná okna navíc v koupelně trpí (kondenzace vlhkosti na skle a následné stékání na okenní rám), Internorm dokonce do koupelen doporučuje plastové okno se stejným profilem jako dřevěné. Naším dalším požadavkem bylo provedení dveří na terasu jako u vstupních dveří, tzn. s klasickými masivními panty, hliníkovým prahem a bezpečnostním kováním. Celkem máme tři velká okna s pevným zasklením (dvě v rohu obývacího pokoje, jedno u schodiště), jedno velké okno u Martina v pokoji (polovina fixní, druhá polovina otevíravá), 2 menší sklopná okna (jedno v kuchyni a jedno v ložnici), dveře na terasu a vstupní dveře. Poměrně drahé je také utěsnění oken páskami, pro náš typ domu je to ale nutné.

Montáž oken a těsnících pásek

Původní termín montáže byl na poslední chvíli odsunut ze středy na sobotu. Ještě ve středu ráno mi bylo divné, že by vše šlo tak hladce. V sobotu byla okna poměrně rychle a bez problémů osazena do ostění, následovalo lepení pásek na ostění tmelem. Spotřeba tmelu byla poněkud vyšší, takže pochybělo na vstupní dveře. Již jsme domluveni s firmou na tuto sobotu, kdy bude těsnění dokončeno a osazeno bezpečnostní kování na vstupní a terasové dveře.


Autor: RomanPočet zobrazení: 3749 x
Vloženo: 2.11.2009Upraveno: 2.11.2009

   

© kamaro, XHTML 1.1, CSS 2.1, vygenerováno za 0.01 s