První díl plánovaného seriálu o stavbě našeho rodinného domu. Začneme hledáním a koupí pozemku.
Fáze hledání pozemku byla opravdu dlouhá. Pozemek jsme napřed hledali asi půl roku, až jsme to odložili a začali jsme zvažovat a prověřovat náročnost výstavby přípojek pro rodinný pozemek na Čeladné. Kromě studny zde totiž nic jiného nebylo, voda s plynem byla přibližně 250 m jedním směrem, elektrické vedení cca 150 m jiným směrem. Navíc by přípojky byly pochopitelně vedeny přes cizí pozemky a nevyhnuli bychom se i protlakům pod komunikacemi. V tuto chvíli jsme začali vyřazovat jednotlivé přípojky, bez kterých jsme si dokázali představit fungování domu. Rozbory vody ve studni ukázaly, že voda je výborná, téměř kojenecké kvality. S nedostatkem vody zde také nikdy nebyl problém. Po vyčištění studny bychom tedy mohli tuto vodu využívat a nemuseli bychom realizovat problematickou přípojku. Začalo další uvažování o nutnosti plynové přípojky. Právě zde jsme zjistli, že dům lze postavit i bez aktivního vytápění. Tedy pasivní dům. Tato myšlenka se nám moc líbila a začali jsme hledat další a další informace. Elektropřípojka se nakonec ukázala být také jako realizovatelná, po jednání s ČEZem nakonec umožnili i napojení na bližší sloup, který nebyl za cestou a přípojka by vedla pouze přes jeden cizí pozemek. Přečištěnou odpadní vodu by bylo možno vypouštět do malé vodoteče vedoucí na hranici pozemku. Nakonec naše snažení skončilo neúspěchem, protože ostatní členové rodiny se z různých důvodů rozhodli pozemek ponechat ve stávajícím stavu. Díky tomuto zjišťování jsme však objevili pasivní domy.
Naše hledání tak začalo znovu. Pokračovali jsme v objíždění obecních úřadů, protože s tímto způsobem jsme předtím měli lepší zkušenosti. Po dalších třech měsících jsme narazili na príma pozemek v Horních Tošanovicích, který se nám moc líbil a cena nebyla vysoká. Od našeho budoucího souseda jsme dostali telefon na jednu z majitelek a začali jsme vyřizovat.
S majitelkami jsme se domluvili na ceně 250,— Kč/m2. Dále jsme si ověřili územní plán, správce příjezdové komunikace, průběhy inženýrských sítí a zkušenosti souseda se získáním stavebního povolení na stavebním úřadě v Hnojníku a s vyřízením zasakování z čistírny odpadních vod. Vše vypadalo dobře, začali jsme chystat smlouvy na koupi pozemku, zadali jsme vypracování geometrického plánu na oddělení části pozemku o velikosti 1357 m2 a během této doby jsme rozeslali žádosti o vyjádření k existenci sítí a možnosti připojení. Při podpisu kupní smlouvy 30.4.2008 jsme tak už měli všechno ověřeno, včetně vyjádření obce k souladu s územním plánem. Bohužel bude délka elektropřípojky větší než 50 m a její realizace tak bude naší investicí. Na začátku června byl pozemek přepsán na nás, problémy na katastrálním úřadě nebyly. Pozemek jsme z části financovali z vlastních zdrojů a z části z úvěru ze stavebního spoření.
Pro každý pozemek, nad kterým jsme uvažovali, jsme si zkusili vytvořit jednoduchou studii umístění domu na pozemku, hlavně z hlediska využitelnosti solárních zisků. Mnoho pozemků jsme zavrhli kvůli zastínění (stromy, okolní budovy), nevyjasněném příjezdu na pozemek, inženýrským sítím (vzdálenost sítí, naplněná kapacita, pozemky přes které by byly přípojky vedeny), dopravní dostupnosti, … Pro každý pozemek v našich hlavách a v AutoCADu vznikala jednoduchá studie, pro některé pozemky nám vycházel bungalow, pro některé obytné podkroví. Občas byl typ domu specifikován v územním plánu. Pro námi vybraný pozemek v Horních Tošanovicích vznikl dům s obytným podkrovím.
Pozemek má rozlohu 1357 m2 a má obdélníkový tvar o rozměrech 33 a 41 m a je rovinatý. Podél pozemku je vedena úzká místní komunikace ve správě obce. Okolní zástavba je rozptýlená, v blízkosti je pouze jeden starší dům a naproti přes cestu velká zahrada. V územním plánu je pro zastavění určen pruh území pro 4-5 domů, první parcelu kupoval náš soused rok před námi. Druhá parcela je naše, další 2 nebo 3 ještě nejsou prodány. Dále je zastavitelné území naproti přes cestu, jedno místo na výše zmiňované zahradě a druhé s ní sousedící. Další výstavba již nebude možná, důvodem jsou vedení VVTL plynovodu z jedné strany a vedení VN ze strany druhé.
Autor: Roman | Vloženo: 28.12.2008 | Upraveno: 4.1.2009 |