Finální povrchy budou tvořeny sádrokartonem. Protože v přízemí čekáme na betonáž akumulační desky tak jsme v zimě pracovali v podkroví. Zde jsou již stěny a příčky dokončeny a my se můžeme pomalu přesunout na přípravu podlahy v přízemí.
Na dřevěnou konstrukci příček jsme začali montovat sádrokartonové opláštění. To je na všech příčkách ze dvou vrstev, uvnitř vyplněné izolací tl. 80mm. Celková tloušťka příčky tak je 130mm. V minulém článku jsem uvedl, že na obvodovou konstrukci a v okolí otvorů byly použity hranoly šířky 80mm a v ploše příčky byly použity vystřídané hranoly tl. 60mm. Zabrání se tak zvukovým mostům, které by byly tvořeny hranoly. Volný prostor mezi hranolem a opláštěním jsme vyplnili proužky tvrdé minerální vaty tl. 20mm. Prvně jsme příčku opláštili dvěmi vrstvami desek z jedné strany, poté navrtali a namontovali elektrokrabice do kterých jsme zatáhli elektrochráničky. Příčku jsme vyplnili minerální vatou a začali zaklápět příčku z druhé strany, opět dvě vrtsvy. Obě vrstvy byly tmeleny, takže se práce celkem protahovaly. Montáž elektrokrabiček do příčky je celkem jednoduchá, většinou je ke krabičce přístup z jedné nezaklopené strany. Je tedy vhodné prvně opláštit tu stranu příčky, kde je elektrokrabic více.
Veškeré interiérové dveře máme řešeny jako posuvné se zasouváním do příček. Důvodem je úspora místa, v některých místech by nám otevřené dveře překážely. Z našeho chování máme navíc vypozorované, že dveře necháváme dost často otevřené, v letním období je v podstatě téměř nepoužíváme a to včetně koupelnových dveří (pochopitelně mimo dveří na WC). Standartně se posuvné dveře zasouvané do příčky řeší montáží stavebního pouzdra. Toto pouzdro je však poměrně drahé (ceny od 5500,— Kč), je nabízené pro standartní šířky dveří a pouze pro omezenou celkovou šířku stěny. Pouzdro je možné osadit do zděné zdi i do sádrokartonové příčky. Při bližším prozkoumání jsme zjistili, že jsou použity celkem primitivní pojezdy bez možnosti nastavení koncových dorazů s nosností 40kg, dveře jsou opláštěny profilovaným plechem. Rozhodli jsme se pro vytvoření prostoru pro dveře přímo na stavbě. Při konstrukci příčky byl vytvořen široký otvor, který obsáhne dveřní křídlo ve vysunuté i zasunuté poloze. Nad tímto otvorem je vytvořen překlad, opět z dřevěných profilů. Taťka nám na objednávku vytvořil rámy z ocelových profilů (uzavřený profil 40x10 s tl. stěny 2mm) spojených nahoře i dole kouskem pásoviny s předpřipravenými otvory. Na každé dveře jsme použily dva rámy, které jsme osadili na okraj dveří a do budoucí spáry sádrokartonu. Vnější šířka rámu je 80mm, stejná jako šířka dřevěných hranolů příčky, vnitřní světlost je 60mm. Nyní je třeba osadit nosný profil pojezdů včetně vozíků a dorazových brzd. Zakoupili jsme poměrně masivní pojezdy pro interiérové dveře do hmotnosti 100kg s robustním nosným profilem a s nastavitelnými dorazy. Konkrétně se jedná o model SALU S100, pro jedny dveře cenově vychází na cca 1000,— Kč. Protože samotné rámy byly dost měkké, museli jsme jejich stěnu vyztužit. Proto jsme opláštění provedli ze dvou sádrokartonových desek z vnější strany a dovnitř jsme ještě mezi profily vložili OSB desku tl. 15mm. Celková tloušťka příčky je tedy 130mm, síla stěny v místě dveří je 40mm (2 sádrokartony a OSB deska) světlá šířka prostoru dveří 50mm. Takto opláštěná příčka je již dostatečně tuhá a z hlediska útlumu hluku to vypadá taky dobře. Pro pozdější nastavení dorazů jsme osadili z jedné strany plastové revizní dvířka 150x150mm (ze strany kde budou méně překážet popř. budou skryty za skříní).
Obvodové stěny jsou opláštěny dvěma vrstvami protipožárních sádrokartonových desek, instalační mezera je vyplněna minerální izolací ISOVER FASSIL (obj. hmotnost 50kg/m3) tl. 50mm. Měli jsme poměrně tvrdé podmínky na požární odolnost konstrukce. Po opláštění příček jsme pokračovali štítovými stěnami a poté podélnými stěnami. Veškeré rohy jsme řešili pomocí separační pásky. V rozích je tak vytvořena definovaná dilatační spára. Toto řešení jsme zvolili z důvodu očekávaného pracování stavby. Na již dokončenou stěnu je v místě budoucího rohu nalepena separační páska (použili jsme papírovou malířskou pásku) a sousední stěna je k této pásce přisazena. Rohová spára je přetmelena, přebroušena. Následuje druhá vrstva, opět přetmelení a přebroušení. Nakonec je přesah pásky opatrně odřezán a páska odtržena. Montáž elektrokrabiček do obvodových stěn je obtížnější než v případě příček. Zvláště když je opláštění dvouvrstvé. Do první vrstvy jsme navrtali otvor menšího průměru, kterým jsme protáhli elektrochráničky. Do druhé vrstvy je třeba polohu přesně zaměřit a vyvrtat již finální požadovanou velikost otvoru (průměr 73,5mm pro běžné krabice a průměr 68mm pro skupinové zásuvky s osovou vzdáleností 71mm). Druhá vrstva se poté použije jako šablona, podle které se pilníkem zvětší menší otvor v první vrstvě. Poté již následuje prostrčení elektrochrániček do krabice a její montáž do stěny. Zkrácení chráničky se poté provede z venkovní strany, dělá se to špatně, ale jde to.
Po dokončení obvodových stěn nám chyběly šikminy a stropy. Rohy jsme řešili stejně jako v případě obvodových stěn, opláštění je již pouze jednovrstvé, tl. izolace v roštu je 60mm. Na stropě je nejhorší broušení, bolí z toho ramena a prach padá přímo na brusiče. Naštěstí je zde pouze jedna vrstva sádrokartonu, takže jsme to zvládli celkem rychle. Po finální kontrole jsem ještě objevil pár lokálních nerovností, které budu muset ještě jednou přetmelit a přebrousit, ale to si nechám až před malování.
Jak už to tak bývá i tady jsme si vymysleli něco nestandartního (proč taky dělat věci jednoduše, že…). V koupelně bude na obvodových stěnách dřevěný obklad opatřený bílou lazurou. Pochopitelně pouze na částech, které nepřijdou do styku s vodou. Ve sprchovém koutě, v okolí umyvadla a WC bude na sádrokarton nalepena kompaktní deska tl. 2mm. Aby dřevo v koupelně netrpělo umístíme ho na odvětrávaný rošt (šířka mezery je 25mm, dřevo musí dýchat). Aby nám ale jednotlivé povrchy na sebe navazovaly, musíme na stejný rošt umístit i sádrokartonovou desku (naštěstí je tloušťka sádrokartonu a palubek stejná). Dále je třeba vytvořit instalační mezeru pro instalace vody, odpadů a elektroinstalaci. Protože by tato instalační mezera byla již dost silná a zmenšovala nám prostor koupelny, mohou některé instalace zasahovat do odvětrávané mezery. Dost problémů na tak malou místnost. Na stěny byly namontovány hranoly pomocného roštu a vyplněny minerální vatou tl. 60mm. Následovalo zaklopení impregnovaným sádrokartonem (část rozvodů vystupuje nad jeho povrch) a montáž svislého roštu tak, aby do něj bylo možno uchytit sádrokarton i palubky. V místě budoucích kompaktních desek byl namontován sádrokarton, palubky přijdou na řadu později (až po podlaze). Úplně nakonec se na sádrokarton nalepí kompaktní desky. Toto vše muselo být již vymyšleno v době svařování rozvodů vody, protože nástěnky a podomítkové baterie musely být osazeny v určité vzdálenosti od stěny. Z tohoto důvodu jsem si radši vodu posvařoval sám, protože bych to asi nikomu nevysvětlil a stejně bych u toho musel být. V koupelně nám ještě chybí opláštit šikminy, strop a WC modul, máme to naplánováno na tento víkend.
Autor: Roman | Vloženo: 18.3.2010 | Upraveno: 18.3.2010 |