Akumulační příčka, elektroinstalace, příčky

Po vyzrání betonové podlahy jsme se pustili do zdění vnitřní akumulační příčky z VPC cihel. Byla to práce pomalá a zdlouhavá, nicméně již je příčka kompletně vyzděná. Poté jsme se již mohlo pustil do elektrorozvodů a ostatních příček v přízemí.


Elektroinstalace v přízemí

Před budováním dalších příček bylo nutno provést rozvody veškeré elektroinstalace v přízemí. Opět se jedná o dva zásuvkové okruhy pro obývací pokoj (jeden běžný a druhý PC okruh), světelné okruhy, přípravu pro připojení indukční desky, okruh pro zásuvky v kuchyni a pro zabudované kuchyňské spotřebiče (myčka, trouba, lednice). K tomu opět spousta sdělovacího vedení (PC síť, anténa, sběrnice systému inteligentní elektroinstalace) a kabelů k zabezpečení objektu (pohybové senzory, čidla otevřených dveří, požární hlásič).
Nyní je již téměř všechno nataženo, chybí pouze pár kabelů, které budou umístěny v podhledu zádveří. Tento podhled se bude dělat až naúplný závěr prací. Celkovou délku všech typů kabelů (silové i sdělovací) v našem domě odhaduji na 1,5 km.

Akumulační příčka

Příčka se nachází v přízemí a tvoří předěl mezi kuchyní, technickou místností, WC a prostorem schodiště. Vytváří zároveň prostor kuchyně a bude k ní přisazena kuchyňská linka. V části mezi kuchyní a schodišťovým prostorem příčka nedosahuje až do stropu, ale pouze do výšky 215 cm (čili do výšky skříní pro zabudování lednice a trouby).
Příčka je z vápenopískových cihel formátu NF (240x113x71 mm). Tloušťka příčky je 113 mm, hmotnost cca 3,5 t a potřebovali jsme cca 800 ks cihel a 450 kg zdící malty.
Zdění nám zabralo poměrně dost času, jednu řadu jsme byli schopni ve dvou lidech vyzdít za cca 2 hodiny, celkový počet řad ve vyšší části je 35 (tj. cca 70 hodin práce ve dvou lidech). K tomu nepočítám spárování zdi, které je sice rychlejší, ale pár dní určitě trvat bude. Část zdi se nám podařilo vyspárovat před montáží sádrokartonů, větší část jsme ale dokončili až po sádrokarttonech.

Ostatní příčky

Konstrukce ostatních příček je již stejná jako v podkroví, jedná se tedy o dřevěnou konstrukci opláštěnou sádrokartonem. Opět jsme použili dvě vrstvy sádrokartonu, v technické místnosti a na WC byl použitý impregnovaný sádrokarton. Šířka nosné konstrukce je opět 80 mm, v příčkách jsou opět vytvořeny prostory pro zasunutí posuvných dveří, systém a použité pojezdy jsou stejné jako u příček v podkroví (tzn. bez speciálního dveřního pouzdra, předimenzované kolejnice pro hmotnost dveří až 100 kg).
Atypická je příčka u schodiště, mezi zádveřím a obývacím pokojem. Zde jsme vytvořili silnější příčku (šířka konstrukce 170 mm), která bude sloužit pro ukotvení schodiště (schodiště zde nebude kotveno celé, pouze jeho dílčí část). Tato příčka bude obložena dvěma vrstvami sádrokartonu pouze ze strany obývacího pokoje, ze strany zádveří bude proveden záklop z palubek, který bude dotažený až k zárubním vchodových dveří. V části příčky jsme vytvořili niku s policemi. Také do této příčky se budou zasouvat posuvné dveře, řešení je obdobné jako v ostatních případech, nemuseli jsme však použít kovovou konstrukci, protože větší šířka příčky nám umožnila vytvořit celou konstrukci z dřevěných hranolů.

Kanalizace, prostupy pro rozvody vody

Jakmile jsme měli vyzděnou příčku začali jsme s osazením chybějící části kanalizace v technické místnosti. Ta vede po obvodu celé místnosti, začíná zaústěním umývátka na WC, pokračuje vývody pro dřez a myčku, čistícím kusem a dále celkem třemi pračkovými sifony (kondenzáty z rekuperační jednotky a ze solankového výměníku, napojení pojistného ventilu). Pro zaústění dřezu a myčky jsme museli provést navrtávky skrz zděnou příčku z VPC cihel. Byla to děsná práce, vrtat do této příčky je podobné jako vrtat do betonu. Společně s těmito prostupy jsme také připravili 4 menší prostupy pro napojení přívodů vody do kuchyně (pár pro baterii a pár pro myčku - podobně jako u pračky se jedná o přípravu pro možné napojení myčky s přípojkou na teplou vodu).
Další navrtávky do zděné příčky jsme museli provést pro osazení vypínačů a zásuvek. Vedení k těmto krabicím je třeba pořádně promyslet, protože některé plochy příčky budou pohledové a některé budou skryty za kuchyňskou linkou.
Společně s těmito rozvody jsme zde připravili i kabely pro dotykový panel, který bychom chtěli umístit na zeď (kabely budou připojeny k datovému serveru na kterém poběží mimo jiné náhledový program inteligentní elektroinstalace).


Autor: RomanVloženo: 23.9.2010Upraveno: 23.9.2010