Jak již bylo uvedeno v předchozích článcích, dům je vybaven vzduchotechnickým systémem s rekuperací tepla a s možností teplovzdušného vytápění. Pojďme se tedy na náš systém podívat trochu pobrobněji.
Základem celého systému je rekuperační jednotka. Ta naše je dvouokruhová a je vybavena výměníkem voda/vzduch a je ji tak možné použít i na vytápění. Nyní se podíváme na jednotlivé větve vzduchotechnického systému, které jsou k jednotce připojeny. Těchto větví je celkem pět a budu je popisovat po směru toku vzduchu.
Sání čestvého vzduchu - začíná fasádní protidešťovou žaluzií na SV stěně budovy a pokračuje profilem DN200 do solankového výměníku. Na tento výměník je napojený solankový zemní registr, v létě zde dochází k ochlazení vzduchu, v zimě k jeho předehřátí jako ochrana proti nadměrnému namrzání jednotky. Dále potrubí pokračuje přímo do jednotky.
Rozvod čerstvého vzduchu - z rekuperační jednotky je potrubí vedeno profilem DN200 a rozděluje se na dvě větve (pro přízemí a pokroví), které jsou napojené na rozdělovače. Z těchto rozdělovačů jsou poté podlahovými plechovými kanály o rozměrech 200x50mm přivedeny do výustek, které se nachází pod okny popř. v blízkosti dveří. Z důvodu přerušení akustických vazeb je pro každou místnost z rozdělovače samostaný přívodní kanál. Množství vzduchu přivedené jednotlivými výustkami je specifikováno v projektu a regulace probíhá omezením profilu v rozdělovacích komorách. Následná regulace je možná na samotných výustkách manuálně.
Odtah čistého (cirkulačního) vzduchu - tento vzduch je odsáván v prostoru obývacího pokoje a chodby (schodiště). Tento vzduch není znečištěný odéry a zvýšenou vlhkostí, po průchodu jednotkou je vrácen zpět do vnitřního oběhu. Tato cirkulační funkce se využívá při potřebě rozvedení pasivních solárních zisků po domě, popř. při potřebě vytápění či chlazení. V letním provozu je totiž možné pomocí servem řízené klapky vzduch pustit do solankového výměníku, zde ho ochladit a znovu rozvést po domě.
Odtah znečišťěného vzduchu - vzduch je odsáván ve zněčištěných prostorech (kuchyň, koupelna, zádveří, WC, technická místnost, šatna) a je přiveden do rekuperační jednotky před tepelný výměník.
Odvod vzduchu - Tato nejkratší větev začíná v jednotce a končí v protidešťové žaluzii na fasádě, cestou se nenachází žádné zařízení či odbočky.
Dvouokruhová jednotka na rozdíl od jednookruhové rozlišuje vzduch odsávaný z čistých prostor a ze znečištěných prostor a s jednotlivými přívody je jinak naloženo. Čistý cirkulační vzduch je filtrován, teplotně upraven popř. smíchán s čerstvým vzduchem a rozveden zpět po domě. Naproti tomu znečištěný vzduch odevzdá ve výměníku své teplo čerstvému vzduchu a je vypuštěn do venkovního prostoru.
Srdcem našeho vzduchotechnického systému je rekuperační jednotka ATREA DUPLEX RB 730/370 v parapetním provedení. Jedná se o menší kompaktní jednotku, která je osazena na naší vápenopískové zdi. Uvnitř se nachází rekuperační výměník tepla, teplovodní ohřívač, dva ventilátory, elektroregulace, servoklapky a filtry. Řízení jednotky obstarává nadřazený systém pomocí tří signálů 0-10V. Samotná jednotka spouští oběhové čerpadlo na topném okruhu, uzavírá elektroventil (tímto se bloguje topení jednotkou a vyhřívá se pouze otopný žebřík a podlahovka v koupelně), spouší čerpadlo na solankovém okruhu a přepíná servoklapky u solankového výměníku. Jako zdroj tepla pro jednotku slouží akumulační zásobník.
Pro kompletní ovládání vytápění bude sloužit řídící systém. Nevýhodou teplovzdušného vytápění je, že se špatně dosahuje rozdílných teplot v místnostech. Většina domů má instalovaný termostat v hlavní obytné místnosti a na základě tohoto termostatu se spouští vytápění pro celý dům. Z důvodu lepší kontroly vytápění jsme rozšířili systém o podlahové topení v přízemí a nezávislé přímotopy v pokoji a ložnici.
Na temperování objektu bude sloužit podlahové topení v přízemí, které dokáže pracovat s nejnižší teplotou topné vody, má však pomalý náběh. Pro rychlé vyhřátí domu (při příchodu z práce) se spustí vzduchotechnika (cirkulační vytápěcí režim) s dopomocí podlahového topení. Při ranním odchodu do práce není potřeba rozehřívat obývací pokoj s kuchyní, protože se však lépe vstává do vyhřáté místnosti je toto předehřátí zajištěno přímotopy. Přímotop v pokoji je také možné zapnout při požadavku na vyšší teplotu v této místnosti v kteroukoliv dobu. Koupelna je vytápěna nezávisle pomocí otopného žebříku a podlahového topení. Každá místnost má svůj časový program, který říká jaká je požadovaná aktuální teplota v této místnosti. Na základě těchto požadavků jsou spouštěna jednotlivá topení (vzduchotechnika, podlahovka, přímotopy). Pro rychlou změnu teploty (oproti standartu) slouží regulátory v obývacím pokoji a v koupelně - zde je možné regulovat požadovanou teplotu, zapínat komfortní režim s vyšší teplotou, zapínat či vypínat topení a pod.
Systém také řídí natápění zásobníku pomocí topných tyčí, monitoruje solární systém (na starosti má pouze monitoring, samostatné ovládání oběhového čerpadla spíná nezávislý solární regulátor).
Autor: Roman | Vloženo: 23.1.2011 | Upraveno: 23.1.2011 |