Dělící stěna a venkovní schodiště

Mezi ložnicí a chodbou nemáme běžnou příčku, ale pouze dělící průsvitnou stěnu. Do ložnice tak prostupuje více světla od schodišťového okna, dělící stěna tvoří výrazný interiérový prvek a ze strany chodby je využívána jako knihovna.


Použitý materiál

Celkové rozměry stěny jsou 4.5m na šířku a 2.5m na výšku. V pravé části je připraven prostor pro pozdější osazení posuvných dveří. Z tohoto důvodu zde má stěna menší šířku, část je totiž vyhrazena pro posun dveří. Standartní šířka celé stěny je 270mm, po odečtení průsvitného zasklení zbývá světlá hloubka polic 260mm. Jako zasklení byl použit komůrkový polykarbonát v opálovém provedení (bílé matné) v tl. 4mm.
Základním materiálem pro celou stěnu je překližkový multiplex v tl. 30mm z břízy. Tento materiál byl nakoupen v celých deskách (2500x1250mm) ze kterého byly nařezány pásy v šířce 270mm a zkráceny na potřebnou délku. Dále bylo potřeba po jedné straně připravit drážky pro osazení polykarbonátu a připravit otvory pro dřevěné kolíčky, kterými je celá stěna zpevněna. Tyto práce jsme přenechali truhlářům. Na závěr bylo nutné povrchy desek přebrousit vibrační bruskou, rubová strany překližky byla v mírně horší kvalitě než strana lícová (ale nebylo to nic hrozného).
V naší režii pak bylo finální lakování a montáž. Válečkem jsme aplikovali tři nátěry podlahového laku v polomatném provedení s přebroušením po jednotlivých vrstvách. Samotná montáž proběhla nečekaně hladce, vše krásně pasovalo. Základem skládačky byla podlahová deska přikotvená do podlahy a na ni se pomocí kolíčků kotvily jednotlivé svislé desky na celou výšku místnosti. Průběžné prvky tedy jsou svislé, mezi které jsou umístěny dělené police. Polykarbonát byl postupně vkládán do jednotlivých polí, vždy se jako jeden technologický krok osazoval jeden sloupec. Na závěr bylo vše vyztuženo horní svislou deskou, pro kterou byl ponechán prostor pod stropem (cca 30mm). Prostor byl následně zafouknutý montážní pěnou a zalištován.

Venkovní schodiště

Východy z domu jsou dva, jeden je hlavní vstupní a druhý je východ z obývacího pokoje na terasu. Vzhledem k velkému výškovému rozdílu mezi terénem a vstupy (založení na patkách, veškeré dřevěné konstrukce minimálně 30cm and terénem) je nutné vybudovat schodiště o 5 stupních. Nosná konstrukce je tvořena plechy, mezi které se umístit upravený pororošt, stupně jsou také pororoštové.
Vstupní schodiště je přímé, tvořené podestou cca 1.2x1.2m na kterou navazuje 5 schodišťových stupnů šířky 1.2m. Z jedné strany je osazeno zábradlí, z druhé strany bude doplněna boční stěna přístřešku, proto zde není zábradlí.
Východ na terasu je také přímý a bude navazovat na kamennou zídku a zemní val, které tu zatím nejsou. Podesta má rozměry 1.2x1.5m a je zatím ukončena do volného prostoru a  5 schodišťových stupňů šířky 0.6m je vedeno podél domu na chodníček, který povede podél fasády. Podél tohoto schodiště je také zábradlí, z druhé strany schodiště bude navazovat kamenná zídka. Od severní strany bude vchod opět chráněn boční stěnou přístřešku, proto zde není zábradlí.
Schodiště je na jedné straně kotveno do domu a podpíráno sloupky ukotvenými do základových patek domu. Na straně odvrácené od domu je připevněno na závitové tyče, které byly osazeny do betonových základů.
Všechny prvky schodiště byly žárově pozinkovány a následně smontovány přímo na místě. Nyní nás ještě čeká dodělat přístřešky chránící vstupy do budovy a je hotovo.


Autor: RomanVloženo: 22.7.2011Upraveno: 26.7.2011