Naším cílem bylo do zimy konstrukci uzavřít. Vzhledem ke zpoždění, které jsme nabrali již při montáži nosné konstrukce nestihneme vše co jsme chtěli. Důležité pro nás bylo stavbu zastřešit, opláštit, zaizolovat a osadit okna, abychom mohli přes zimu pracovat uvnitř. To se nám nejspíš povede, ale montáž palubek a střešních doplňků již budeme muset dokončit až na jaře.
Materiál na střešní krytinu nakonec dorazil s týdenním zpožděním a my jsme se okamžitě pustili do montáže. Jako krytinu jsme zvolili trapézový plech, společně s krytinou dorazily i veškeré doplňky jako okapní plechy, hřebenáče, závětrné lišty a kompletní okapní systém. S pokládkou nám pomáhali rodiče s bráchou, nejvíce lidí bylo potřeba na vytažení téměř 4m dlouhého pásu trapézového plechu na střechu. Za první den se nám podařilo položit polovinu střechy a prozatím ji provizorně přichytit vruty. Další den jsme vruty doplnili do plného počtu a položili na druhé polovině 3 plechy z celkových 10 kusů. Osadili jsme také první hřebenáč. Dbali jsme na důsledné osazení větracích mřížek, aby byla střešní konstrukce co nejlépe odvětraná od okapu až po hřeben střechy. Další víkend jsme během jednoho dne dokončili montáž krytiny, zatím bez doplňků (závětrné lišty, okapní systém). Montáž krytiny nám tak zabrala 3 dny.
Na středu 23. září jsme byli domluveni s panem Kazickým na zafoukání podlahy celulózovou izolací Climatizer Plus. Celková tloušťka izolace v podlaze je 34cm. Izolace se foukala z bočních stran do prostoru mezi spodním záklopem (prkna překryté difuzní fólií) a OSB desku, která je položena na horní úrovni podlahového roštu. Tato OSB deska tvoří parozábranu a vzduchotěsnou vrstvu. Nad ní se bude nacházet ještě 10cm polystyrénu s přívodními rozvody vzduchu z rekuperační jednotky. Nad polystyrénem je už pouze akumulační a roznášecí železobetonová deska.
Ve středu 7.10. konečně dorazily dřevovláknité desky STEICO UNIVERSAL tl. 24mm (dodal AKASTAV)pro venkovní opláštění konstrukce. Vzali jsme si dovolenou a 8.10. jsme začali s oplášťováním. Potřebovali jsme co nejrychleji namontovat desky na východní a severní stěně po strop, abychom mohli osadit prostupy pro vzduchotechniku. Prostupy se nám podařilo osadit hned další den, tj. 9.10 za pomoci pracovníků firmy ZIKOM. Zároveň jsme připravili potrubí k solárním panelům na jižní stěně. Další postup prací nám znemožnilo počasí, začalo pršet a pršelo dva týdny. Deštivé počasí jsme využívali k postupnému natírání modřínových palubek (Lignofix Stabil, bezbarvý). Jakmile se počasí zlepšilo, ihned jsme pokračovali v oplášťování a zároveň jsme kotvili rošt pro následnou montáž modřínového obkladu. Příprava jedné stěny nám zabrala cca 3 dny. Opláštění poslední stěny jsme dokončili 28.10.
Obvodové stěny přijdou vyplnit foukanou izolací Climatizer Plus v celkové tloušťce 33cm. Vnitřní OSB deska a vnější dřevovláknitá deska vytvářejí uzavřený prostor, který bude vyplněn izolací. Rozhodli jsme se pro foukání izolace z exteriérové strany, tzn. navrtávkami přes dřevovláknitou desku. Vnitřní OSB deska tvoří hlavní vzduchotěsnou vrstvu domu a tak jsme ji chtěli mít bez navrtávek. Postupně se nám dařilo zafoukávat stěny izolací z lešení, které jsme využívali pro montáž opláštění. Izolaci nám foukal pan Kazický (INTEZO), který byl ochoten přijet i o víkendu. Nyní již máme kompletně zafoukány 3 stěny, poslední chybějící stěna je vyplněna z poloviny, druhou polovinu bychom rádi dokončili tento týden. Bude chybět pouze izolace střešní konstrukce, kterou ale musíme pro zafoukání připravit.
Autor: Roman | Vloženo: 1.11.2009 | Upraveno: 1.11.2009 |