V tomto článku se dozvíte základní informace o našem domě, jak je uspořádán, jak bude vypadat jeho nosná konstrukce a skladba stěn. A také co nás k tomuto návrhu vedlo.
Ahoj, zaujal mne projekt vaseho domu. Nemeli jste problém sehnat někoho kdo udělá projekt na dřevostavbu a ještě systémem two by? Zatím se nám nedaří sehnat někoho kdo by projekt udělal a přitom nás neodrazoval nebo se nás nesnažil zlanařit do montovaného domu od nějaké firmy. Jak slyší dřevostavba systémem two by a ještě svépomocí, tak od toho dávají ruce pryč.
dca (dca11[zavináč]centrum.cz) 7.7.2009 21.45:00
Přiznám se, že to celkem problém je. My jsme měli vymyšlené uspořádání domu, konstrukci stěn a potřebovali jsme navrhnout dimenze nosných prvků. Protože byl tchán (statik s razítkem) dost vytížený, tak jsem zkoušel zajistit statický výpočet a návrh konstrukce jinde. Ale případný volný termín byl v nedohlednu. Takže nakonec jsme si počkali a s tchánem jsme to staticky navhrli sami. Tepelný výpočet a návrh vzduchotechniky nám poté dělal Ing. Štefek (specializace na Atreu a pasivní domy), kterého můžu vřele doporučit. Další potřebné věci jsme si zajistili u specialistů (zdravotechnika, požárně-bezpečnostní řešení a pod.), koordinovali jsme si to sami a celé nám to zastřešovala Katčina spolužačka s razítkem. Sehnat firmu na „hrubou stavbu“ už nebyl problém, spíše jsme bojovali s netypickými rozměry a materiálem (KVH hranoly). Mám pocit, že firmy montující systémem two by four skládají prvky dle vlastních zkušeností, bez statického výpočtu. Naše stavba ale není two by four, spíše se jedná o rámovou stavbu, která je typická pro moderní dřevostavby stavěné v Rakousku než two by four „dovezený“ z USA.
Roman (kamaro[zavináč]kamaro.cz) 11.7.2009 19.21:00