Liptov 2006

Velikonoční výlet na chatu na Liptově, návštěva Kvačianské a Prosiecké doliny a přírodního termálního jezírka v Kalamenech.


1.den, 14.4.2006, cesta na Slovensko - Prosiecká a Kvačianská dolina

Vyrážíme dvěma auty v celkovém počtu šesti lidí (přidali se k nám Radek s Aničkou a Standa) brzy ráno do vesnice Prosiek, kde necháváme na parkovišti auta a jdeme na pěší výlet Prosieckou a Kvačianskou dolinou. První nás čeká Prosiecká dolina, kterou půjdeme proti proudu. Potok zde vyhloubil hlubokou soutěsku a místy se ztrácí v podloží a za chvíli opět vystupuje na povrch. Zhruba v polovině doliny je odbočka do doliny Čiervené piesky s 15  metrovým vodopádem. V tomto místě končí většina návštěvníků a vracejí se zpět k autům, my však pokračujeme dále dolinou. Zajímavé je, že dolina byla v minulosti využívána pro transport sena z luk, které se nacházejí nad dolinou. V několika místech jsou patrné příčné trámy, které tuto dopravu zajišťovaly, ale nedokážu si to dost dobře představit, protože dolina je úzká a poměrně příkrá. Za chvíli se dostáváme nad Prosieckou dolinu, kde se nacházejí louky v okolí Veľké Borové s rozkvetlými šafrány (krokusy). Ve vesnici se zastavujeme na pivo a polévku v místní nové restauraci a poté pokračujeme do Kvačianské doliny. V její horní části se nacházejí dva vodní mlýny. Toto místo se nazývá Oblazy a je prohlášeno za kulturní památku. Skupinka dobrovolníků se snaží mlýny zrekonstruovat, spodní pila (katr) je v provozu a je využívaná pro přípravu desek na opravu mlýnů. Kvačianská dolina se obchází po staré cestě vedoucí poměrně vysoko nad údolím potoka, na několika místech se pohled do doliny trochu otevře, ale i tak toho moc k vidění není. Přicházíme na parkoviště pod Kvačianskou dolinou a dáváme se po žluté značce přes nevysoký hřebínek k našim zaparkovaným autům pod Prosieckou dolinou. Poté jedeme do Liptovské Anny, kde máme objednané ubytování v chatě č. 816 přes agenturu Limba. Poté již následuje vybalování věcí a příprava večeře.

2.den, 15.4.2006, výstup na Čerenovou - Liptovský hrad - Kalameny

Přímo nad Liptovskou Annou je severním směrem vrchol Čerenová. Samotný vrchol není až tak zajímavý jako jeho skalnatá část. Ta vystupuje z masivu hory a  vytváří skálu tvaru lodní přídě. Na toto místo nevede turistická značka, ale dá se tam dostat po vychozeném chodníku. Musíte jít až na severní okraj obce a poté se dáte po lesní cestě vpravo. Dostanete se až skoro pod skálu a tam najdete vyšlapanou cestičku vedoucí přímo vzhůru. Skalku sme obcházeli z levé strany a výstup trvá asi 45 minut. Ze skály je naprosto úžasný rozhled na celý Liptov, přehradu, Nízké a  Vysoké Tatry. Zpátky jdeme stejnou cestou a přejíždíme auty do Kalamenů. Parkujeme přímo u termálního jezírka a jdeme po žluté značce na Liptovský hrad. Výstup není náročný, na vrcholu kopce se nachází zřícenina nejvýše položeného hradu na Slovensku. Z hradu je částečný výhled na okolní kopce. Scházíme zpět k termálnímu jezírku a jdeme se okoupat. Dno je ale pokryto napadaným listím, když jsme zde byli minulý rok v létě, tak bylo dno krásně čisté. Voda také není tak vyhřátá. Po koupeli se ještě jedeme podívat na Lúčanský vodopádBešeňovské travertíny a poté se již vracíme do Liptovské Anny.

3.den, 16.4.2006, Svätý Kríž (Lazisko) - hrad Likava - hrad Sklabiňa

Ráno vyrážíme přes Liptovský Mikuláš do obce Svätý Kríž, kde se v její části Lazisko nachází dřevený evangelický artikulární kostel, který zde byl převezem z obce Paludza zatopené při stavbě Liptovské Mary. Kostel byl vystaven v roce 1774 J. Langom bez použití hřebíků. Jedná se o největší dřevěný kostel na Slovensku. Pro artikulární kostely platila různá omezení - musely být postaveny mimo obec a vchod musel být odvrácen od obce, nesmělo být použito hřebíků, a pod. Podrobnější informace o historii kostela se dozvíte při jeho návštěvě. Jakmile se objevíte na parkovišti určitě přijde někdo z místní fary, otevře Vám kostel a vy si jej v klidu můžete prohlédnout. Je opravdu obrovský, prý se do něj vejde až 6 000 lidí. Pokračujeme dále, tentokrát na hrad Likava severně od Ružomberoku. Bohužel je hlavní brána zavřená a ještě nezačala turistická sezóna. Naštěstí víme, že se dá do hradu dostat z jeho zadní strany po strmém chodníku opatřeném řetezy - jedná se o nápadný tunel, který vede přímo do centrální části hradu. Zde v době naší návštěvy přebývala skupinka trampů. Dávejte pozor aby jste někde nespadli, tato část hradu prochází rekonstrukcí a nevede zde z bezpečnostních důvodů zatím ani klasická prohlídková trasa. Dalším hradem který navštěvujeme je Sklabiňa, který se nachází východně od města Martin. Jedná se také o zříceninu, na které právě probíhají restaurátorské práce. Do konce se dá na hradě i přespat ve stanech, pochopitelně po domluvě se správci a po zaplacení poplatku. Dále již pokračujeme přes Žilinu domů.



Ubytování

Přes agenturu Limba jsme měli objednané ubytování v chatě s č.p. 816 v obci Liptovská Anna. Nachází se zde dvě oddělené ložnice (každá se čtyřmi lůžky), ve spodní části je společenská místnost s krbovými kamny, kuchyní a velkým stolem. Koupelna mohla být v trochu lepším stavu, ale dalo se to přežít. Společenská místnost a ložnice jsou zachovalé. Cena za ubytování byla 300,— SK za osobu a noc, dále se připlácí rekreační poplatek ve výši 15,— Sk za osobu a noc.

Kalameny

Severně od obce se u potoka nachází vývěr termální vody. Je zde vytvořeno jezírko, které je upraveno tak, aby studená voda z potoka zbytečně neochlazovala vodu. Uprostřed jezírka se nachází trouba, ze které tryská teplá voda. Podklad je štěrkovitý, ale v době naší návštěvy ještě jezírko nebylo po zimě vyčištěné a na dně bylo napadané listí. Když jsme na tomto místě byli minulé léto, dno bylo čisté. Zaparkovat se dá kousek od jezírka, příjezdová cesta prochází dále proti proudu potoka.

Prosiecká a Kvačianská dolina

Jedná se o dvě doliny, které protínají masiv Chočských vrchů ve směru ze severu na jih. Návštěvníky je hojně navštěvována Prosiecká dolina, zejména její jižní část od parkoviště po odbočku k vodopádu. Prosiecká dolina je zajímavější, připomíná doliny ve Slovenském Ráji. Kvačianská dolina se obchází po staré cestě vysoko nad údolím, přes stromy není dobrý výhled. V severní části Kvačianské doliny se nacházejí dva vodní mlýny (Oblazy), které jsou postupně rekonstruovány a jedná se o kulturní památky Slovenska. Kousek od mlýnů se na odbočce k místnímu řezbáři nachází menší Ráztocký vodopád.

Náklady na cestu pro tři osoby

Ubytování1 890,— Sk (1 420,— Kč)
Benzín400,— Kč
Jídlo (z  domu a kupované na místě)500,— Kč
Celkem (3 osoby)2 320,— Kč

Autor: RomanVloženo: 24.12.2008Upraveno: 24.12.2008