Aktuality


Mrazivé počasí a vše s tím související

Letošní rekordní mrazivé počasí nám umožní otestovat celý topný systém domu a odladit ho i na ty nejnižší teploty. S vytopením nemáme problém. Jako standartní teplotu máme nastaveno 21 stupňů a to v období od 16 hodin do 21 hodin. Podlahové topení se zapíná o něco dříve a to v 11 hodin a cílovou teplotu podlahy má nastavenu na 24 stupňů. Vypíná se stejně jako topení v 21 hodin. Náběh teploty v interiéru je pozvolný, teploty 21 stupňů jsme dosahovali při největších mrazech kolem 19. hodiny. Po vypnutí topení v noci klesla teploty do rána v největších mrazech na 19.5 stupňě, v mírnějších mrazech se udrží nad 20 stupni. Ještě budu pracovat na naladění systému, v mrazech budu vytápět podlahu na vyšší teplotu, někde kolem 25-26 stupňů.
Zemní registr pracuje dobře, teplota solanky na výstupu z registru je kolem 5.5 stupně a předehřívá teplotu přívodního vzduchu do jednotky na teplotu kolem 5 stupňů. Z domu odchází vzduch o teplotě kolem 11 stupňů.
S Katkou jsme si poskládali nová cestovní kola. Jsou určeny na cesty s brašnami popř. do práce za horšího počasí. Jedná se o hybridy, které v běžném obchodě nekoupíte. Proto jsme se dali cestou skládání z jednotlivých komponentů, první krátké jízdní testy vypadají zajímavě.
Silné mrazy také způsobili, že mám víc času na počítač a tak jsem připravil několik nových článků pro náš web. Musím ale ještě připravit fotky, takže mějte ještě chvíli strpení.

Roman, 8.2.2012

 


Celoroční spotřeba

Máme přesnější celoroční spotřebu energie z období od 1.1.2011 do 1.1.2012. V tomto období jsme již v našem domku celý rok bydleli, některé systémy sice ještě nefungovaly po celou dobu, ale už by neměly mít na celkovou spotřebu významný vliv. Podle odečtu elektroměrů jsme za kalendářní rok 2011 spotřebovali 4150kWh. Předpokládaná roční spotřeba podle výpočtu je 4830 kWh. Takže to vypadá, že bychom se do předpokládané spotřeby mohli vejít.
Gabionové zídky u vjezdu do garáže a u terasy jsou již hotové, v zimním období nás čekají zařizovací práce, v garáži budeme dělat regály pro ukládání věcí, v kůlně nám pořád chybí finální podlaha nad sklípkem, doma nám chybí několik vestavěných skříní (v šatně, koupelně, ložnici, zádveří, ...).
Také jsme úspěšně zkolaudovali a mohli jsme tak doložit poslední papíry k dotacím. Došly nám už peníze za projekt a solární systém, u dotací za pasivní dům jsme již podepsali smlouvu a čekáme na převedení financí.

Roman, 16.1.2012

 


První údaj o celoroční spotřebě

Přesně před rokem jsem provedl první odečet elektroměru. Nyní po roce máme možnost porovnat spotřebu za celý rok. Zatím je toto porovnání pokroucené, začali jsme topit až na začátku prosince, na druhou stranu jsme až do ledna neměli v provozu solární systém.
Předpokládaná roční spotřeba podle výpočtu je 4830 kWh. Za poslední rok (od 16.10 2010 do 16.10.2011) je naše spotřeba 3968 kWh. Zatím dosahujeme nižší spotřeby než bylo předpokládáno, uvidíme však později při porovnání dalších odečtů. Připomínám, že se jedná o celkovou spotřebu celého domu (vytápění, ohřev vody a kompletní provoz - vaření, osvětlení, vzduchotechnika, ČOV a pod.). Plyn ani jiný zdroj další energie nemáme.
Garáž je již téměř hotová, čekají nás již jen práce uvnitř. Vše připravujeme ke kolaudaci a k žádostem o dotace.
Nyní pracujeme na nájezdu do garáže a na zídce u výstupu z terasy. Všechny zídky budou gabionové, ale trochu netradiční.

Roman, 16.10.2011

 


Kopřivnický Drtič

V sobotu jsme se zúčastnili poloorientačního závodu Kopřivnický Drtič. Všem se nám podařilo projet celou trasu a vzhledem k naší první účasti na tomto podniku jsme si nenasadili laťku moc vysoko, abychom se mohli v dalších letech zlepšovat :-).
Na trase jsme byli čtyři, já jsem jel se Standou a Martin jel se spolužákem Chatou. Doprovodný fanouškovský tým byl také čtyřčlený a myslím si, že si akci také náramně užil.
V příštím roce bychom se chtěli opět zúčastnit, snad už práce na domě poleví a nám se podaří najet více tréninkových kilometrů.
Na stránkách závodu jsou postupně doplňovány fotky a videa, třeba se vám podaří nás na některých objevit :-).

Roman, 23.6.2011

 


Spotřeba v březnu

Celková březnová spotřeba je 220kWh. Předpokládaná spotřeba dle projektu a podrobného výpočtu pro dotace je 275kWh.
V průběhu celého měsíce jsme nepřitápěli elekrickou energií, pouze jsme dohřáli podlahu v případě tepelných zisků ze solárního systému. Vnitřní teplota se držela kolem 22-23 stupňů, v případě slunečního svitu i kolem 24 stupňů.
Elektricky bylo třeba dohřívat nádrž pro ohřev teplé vody, nebylo to ale často (především v první polovině měsíce a při delším odbobí bez slunečního svitu). Nyní je již nádrž stabilně nahřátá na 55-60 stupňů.
V průběhu měsíce se nám podařilo sestavit dělící stěnu mezi chodbou a ložnicí - konečně nespíme na chodbě :-)

Roman, 1.4.2011

 


Informace o spotřebě v únoru

Podrobný výpočet potřeb energie uvažuje s celkovou únorovou spotřebou 430kWh. Dle denních odečtů na elektroměru jsme spotřebovali 468kWh, takže jsme se tentokrát trefili skoro přesně. Stále nám ještě nefunguje vzduchotechnika a větráme okny.

Minimální spotřeba je při slunečném počasí. Zde se pohybujeme do 15kWh za celý den a je celkem jedno, jak silné jsou mrazy. S úspěchem využíváme akumulaci betonové podlahy, kterou nahřejeme teplem ze solárního systému. I při vypnutém topení do rána vnitřní teplota neklesne pod 20 stupňů.

Maximální spotřebu jsme naopak měli v zamračených dnech a současných mrazech. Museli jsme mít puštěné podlahové topení a dohřívali jsme nádrž topnou spirálou. Maximální denní spotřeba byla 48kWh, protože jsme byli nachlazení tak jsme si trochu přitopili (na cca 23 stupňů), navíc nádrž i podlaha byly vychladlé a bylo třeba je nahřát. Další den již byla celodenní spotřeba 33kWh.

Uvažujeme o pořízení jednoduchého tepelného čerpadla vzduch-voda, kterým bychom mohli snížit spotřebu v teplotách mírně pod bodem mrazu. Vzhledem k alespoň nějaké návratnosti by však celková pořizovací cena musela být hodně nízká, v podstatě by se muselo jednat o klimatizační jednotku s funkcí TČ a ještě slušným COP faktorem při teplotě kolem -5 stupňů (při větších mrazech většinou bývá slunečné počasí a to je spotřeba slušná díky solárnímu systému). Možná by bylo dobré využít JZ stěnu garáže jako teplovzdušný kolektor, který by předehříval vzduch pro TČ a tím zvyšoval COP faktor. Jako první zdroj tepla by byl použitý solární sytém (JV stěna), pokud by bylo záření slabé (nebo byla ráno mlha), tak by později nastoupil předehřev vzduchu v teplovzdušném kolektoru ve spojení s TČ. Shodou okolností je JZ stěna nejlépe orientována vůči slunci v období nízkého tarifu sazby Akumulace 16 D35d (13-16 hodin). Uvidíme, je to zatím pouze takový nápad.

Roman, 3.3.2011

 


Sobotní výlet na Malou Fatru

Na sobotu meteorologové předpovídali slunečné počasí, takže jsme se rozhodli vyrazit s Radkem a Aničkou na Malou Fatru. Horská služba doporučovala použití maček, takže ty jsme zajistili a mohli jsme vyrazit. Šli jsme klasickou trasu přes Spodné a Horné Diery na vrchol Malého Rozsutce a poté zpět do východiska u hotelu Diery. Vzhledem k dvoutýdennímu mrazivému počasí byly Diery krásně zmrzlé. Potok byl pouze místy vidět, jinak byl celý skrytý pod ledem a na jeho existenci upozorňoval pouze zvuk tekoucí vody. Bez maček by byl průchod výrazně nebezpečný, což je vidět i na fotce.

Katka ve Spodných Dierách
Katka ve Spodných Dierách

Na hřebenu již panovalo krásné slunečné počasí bez mráčků s dalekými rozhledy (Vysoké a Nízké Tatry, Choč a pod.). Přímo nad námi se tyčily vrcholy obou Rozsutců.

V pozadí Malý Rozsutec - náš cíl
V pozadí Malý Rozsutec - náš cíl

Cesta na vrchol Malého Rozsutce byla téměř bez sněhu, zato sestup byl horší. Zde se opět mačky hodily. Vzhledem k naprosto dokonalému počasí (v tiesňavách i na hřebeni) to byl jeden z našich nejlepších výletů.

Vrcholová fotografie na Malém Rozsutci
Vrcholová fotografie na Malém Rozsutci

Roman, 3.3.2011

 


První informace o spotřebě energie

Máme již první informace o spotřebě energie. Provedli jsme pár odečtů na elektroměru (máme zatím pouze jednu sazbu), kterou jsme porovnali s předpokládanou spotřebou vypočtenou pro dotační program Zelená úsporám. Stále ještě nemáme v provozu systém řízení, takže vše pouštíme manuálně. Teplota vody v nádrži je řízena termostaty, které jsou součástí topných tyčí. Od 16.12. dům obýváme, takže je možno v tomto období počítat s potřebou na ohřev vody a s běžnou provozní spotřebou. Od 20.12. je v provozu podlahové topení, které využíváme pro vytápění. Od 20.1. je v provozu solární systém. Vzduchotechnika není stále v provozu, větráme nárazově okny. ČOV je v provozu po celou dobu. Tolik k okrajovým podmínkám.

V období od 10.10.2010 do 1.1.2011 jsme měli celkovou spotřebu 1116kWh. V tomto období jsme se snažili udržovat teplotu 18-20 stupňů, přitápěli jsme přímotopem. Předpokládaná spotřeba na vytápění podle výpočtu v tomto období je 942kWh. Další spotřeba je tvořena provozem, především ČOV (cca 1kWh/den) a osvětlením. V tomto období si troufnu říct, že vypočtená spotřeba odpovídá skutečné.

V průběhu ledna jsem odečítal spotřebu každých 10 dní (údaje mám z 1.1., 10.1., 20.1., 30.1. a 31.1.). V prvním období od 1.1. do 10.1 je celková spotřeba 193kWh, v druhém období od 10.1. do 20.1. 174kWh a ve třetím období 215kWh. Druhé období bylo spíše teplotně nadprůměrné, třetí období spíše teplotně podprůměrné. Celková spotřeba za celý měsíc leden je 594kWh, předpokládaná výpočtová spotřeba na vytápění, ohřev vody a provoz domu je 832kWh (zde se uvažuje využití solárního systému po celý měsíc).

Vnitřní teplotu udržujeme v rozmezí 19.5 až 20.5 stupně. Tato teplota je pro tepelný komfort dostatečná (přisuzuju to teplým povrchům stěn a sálavému teplu podlahového topení). Po celý měsíc nebyl v provozu solární systém, v závěru měsíce bylo pár slunečných dní kdy systém pracoval. Pro co nejlepší účinnost solárního systému jsme vzniklým teplem nabíjeli podlahu v přízemí (teplota poté vystoupala přes 23 stupňů, protože ještě není žádný systém regulace). Předpokládané výpočtové zisky ze solárního systému v tomto měsíci jsou 268kWh, využít jsme mohli odhadem třetinu (monitoring bude prostřednictvím systému INELS, zatím však žádný není).

Jako ukázkový den předvedu závěr měsíce. Přes den panovalo slunečné počasí, solární systém nahřál zásobník. Podlahové topení bylo zapnuté a tak se nahřívala i podlaha v přízemí. V šest hodin večer jsme přijeli domů a teplota v obývacím pokoji byla 23.5 stupňě. Vypnul jsem podlahové topení, ve spodní části zásobníku byla v tu dobu teplota již jen 29 stupňů. Noc byla mrazivá, teplota klesla na -12 stupňů. Ráno bylo v obývacím pokoji stále ještě 21 stupňů (při vypnutém topení). Při odchodu do práce jsem pustil podlahovku a spodní topnou tyč. Přes den bylo pravděpodobně slunečno, teploty kolem -5 stupňů a solární systém pracoval. Odpoledne po příchodu z práce byla opět teplota v obývacím pokoji 23 stupňů, spodní část zásobníku opět 29 stupňů a celková spotřeba za celý den jen 12kWh. Přál bych si více takových dní :-)

Po řádném zaregulování systému (týdenní program pro každou místnost), programovém natápění zásobníku (ve dnech s předpokládaným solárním ziskem se bude natápět na nižší teplotu), plném využitím solárního systému (plánujeme ještě jeden teplovzdušný solární systém na garáži), využití rekuperace tepla pro větrání (nebudeme již větrat okny) bychom se mohli dostat pod 550kWh za celý měsíc. Uvidíme příští rok :-)

Doplnění: Při mrazivém počasí, kdy v noci teploty klesaly k -13 stupňům a přes den se pohybovaly kolem -5 stupňů a bylo jasno popř. nízká oblačnost jsme dosáhli opakovaně celkové denní spotřeby kolem 12kWh (konkrétně 12kWh, 12kWh, 11kWh a 10kWh).

Roman, 31.1.2011

 


Již měsíc bydlíme v novém

Máme za sebou první měsíc v našem novém domku. Vše je zatím velice provizorní, nefunguje ještě spousta věcí. Pár prvních dní jsme byli dokonce i bez teplé vody. Vzduchotechnika stále také nefunguje, elektroinstalace je také ve velmi rozpracovaném stavu.
Akumulační nádrž je již napuštěná a elektroohřev topnými tyčemi funguje, přitápíme podlahovým topením. Minulý týden byl zprovozněn solární systém, v sobotu již poprvé zafungoval.
Víkendy se snažíme věnovat horám, v podstatě každý víkend absolvujeme alespoň jeden výlet. Prozkoumáváme polské Beskydy a pomalu rozcházíme nové boty. První celodenní výlet jsme odnesli odřenými patami, druhý výlet to již bylo lepší. Boty již citelně změkly, já ještě cítím tlak na paty při chůzi do prudkého kopce, musím ještě počkat než kůže povolí. Jinak maximální spokojenost.

Roman, 24.1.2011

 


Nové boty už jsou doma

Naše nové boty dorazily ze Slovenska. Všechno sedělo podle objednávky. Martin v nich vyrazil na třídenní přechod Malé Fatry a kupodivu neměl odřené nohy z nerozšlápnutých bot. Já s Katkou jsme se ještě k prvnímu testování nedostali, stavba je přednější.
V domě již máme rozvody vody, schodiště (dokonce i natřené), pokoje jsou vymalované, zásuvky a vypínače nainstalované, o víkendu jsme namontovali většinu svítidel a také jsme pokročili v koupelně - sprchová zástěna, skříňka s umyvadly, WC.
O víkendu nás čeká pokládka podlahy v podkroví, kročejovou izolaci již máme položenou. Jako finální vrstvu jsme použili naše oblíbené OSB desky (tuto podlahu jsme měli k naprosté spokojenosti i v bytě), tentokrát jsme však sehnali broušené provedení. Po pokládce podlahy bude následovat její lakování.

Roman, 4.11.2010

 


 1  2  3  4  5 .. 7

   

© kamaro, XHTML 1.1, CSS 2.1, vygenerováno za 0.01 s