Malá Fatra 2007

Víkendový jarní výlet na Malou Fatru - Stoh, Poľudňový Grúň, nocleh na chatě pod Chlebom, sestup dolů. Malá Fatra 2007

1.den, 28.4.2007, cesta na Slovensko - výlet v okolí Vrátné doliny

Vyrážíme hodně brzo ráno z Frýdku-Místku osobním vlakem do Českého Těšína, kde přesedáme na rychlík Excelsior do Žiliny. Tento rychlík má však asi 15 minut zpoždění a v Žilině jsme nestihli autobus do Terchové, který vyjíždí v 6.40. Další autobus jede až v 8.00, zajíždí však až do vesnice Štefanová, která leží ve Vrátné dolině. Od zastávky jdeme po zelené značce do sedla Medziholie, dále pokračujeme po červené přes vrchol Stohu, přes Poľudňový Grúň až do Sedla pod Hromovým. Zde odbočujeme a po žluté značce scházíme k Chatě pod Chlebom. Cestu nám občas znepříjemňovaly sněhová pole a na vrcholu Stohu jsme museli obejít vyhřívající se zmiji, která si našla své místo přímo na turistické stezce. Na Chatě pod Chlebom si dáváme něco k jídlu a pivo. Všechny postele na chatě jsou již obsazené, budeme muset spát na půdě.

2.den, 29.4.2007, sestup do Šútova - cesta domů

Ráno chceme jít s Martinem na vrchol chlebu a skusit štěstí při východu slunce. Zároveň se zazvoněním budíku se však na plechovou střechu chaty sneslo prvních pár kapek, jejich četnost neustále narůstala. Pršet přestalo až kolem deváté hodiny a mraky se nechtěly protrhat. Chtěli jsme sestupovat kolem Šútovského vodopádu, hlavně kvůli šafránům, které jsou v tomto údolí opravdu pěkné (o tom jsme se přesvědčili při našem minulém výletu i včera při sestupu k Chatě pod Chlebom). Nakonec volíme kratší a ne tak zajímavou trasu a sestupujeme po zelené značce k nádraží v Šútovu. Na této trase jsme se také vyhnuli zasněženému úseku nad Mojžíšovými prameny, sníh by zde byl po dešti hodně mokrý. Z Šútova již jedeme vlakem domů, nejede žádný rychlík a čeká nás tak cesta pouze osobními vlaky. Po 16. hodině jsme již ve Frýdku-Místku.Doprava

Koupili jsme si jízdenku CityStar z Frýdku-Místku do Žiliny. Pro dva dospělé a jedno dítě stála 468,— Kč. Autobusová jízdenka z Žiliny do vesnice Štefanová stála celkem 120,— Sk (40,— Sk dospělý, 20,— Sk dětská a platili jsme za dva batohy po 10,— Sk). Jízdenka z Šútova do Žiliny stála 91,— Sk a dále jsme již pokračovali na již zmíněnou jízdenku CityStar.

Ubytování

Jednu noc jsme spali na Chatě pod Chlebom. Všechny postele již byly obsazeny a tak na nás zbyla místa na půdě. Zde jsme spali s celkem asi 20 dalšími turisty. Určitě potřebujete vlastní spací pytel. Na půdě se nachází několik zaprášených matrací, na které doporučujeme natáhnout karimatku. Další možností je rezervovat si místo předem, ceny za ubytování jsou 250,— Sk na posteli s povlečením, 150,— Sk na posteli ve vlastním spacáku a 60,— Sk za noc na půdě nebo v restauraci na zemi. Na chatě je též možnost dát si něco k jídlu, nabídka uspokojí každého a ceny nejsou vysoké.

Náklady na cestu pro tři osoby

Jízdenka Frýdek-Místek—Žilina a zpět468,— Kč
Jízdenka Žilina—Štefanová120,— Sk (100,— Kč)
Jízdenka Šútovo—Žilina91,— Sk (75,— Kč)
Ubytování na Chatě pod Chlebom180,— Sk (150,— Kč)
Jídlo a pití na chatě250,— Sk (200,— Kč)
Celkem (3 osoby)993,— Kč

Autor: RomanPočet zobrazení: 1743 x
Vloženo: 24.12.2008Upraveno: 24.12.2008

   

© kamaro, XHTML 1.1, CSS 2.1, vygenerováno za 0.01 s