Krušné Hory 2008

V létě jsme si vyjeli na pár dní do Krušných Hor, kde jsme si vymysleli pár krátkých pěších výletů, mezi kterými jsme se přesouvali autem. Ubytováni jsme byli ve dvou penzionech, v každém dvě noci. Krušné Hory 2008

1.den, 26.7.2006, cesta do Krušných hor - Hirtstein - Ločná pod Klínovcem

Cesta z Ostravska do Krušných hor je daleká a zabere skoro celý den. Cestou si dáváme přestávku v Terezíně. Do Malé pevnosti jsme se podívat nešli, tolik času jsme zase neměli. Naším dalším cílem je Hirtstein, který leží kousek za hranicemi v Německu, kousek od české Hory svatého Šebestiána. Zde se na kopci nachází vějířovitý výron čediče vytvářející pravidelné šestiboké sloupy ve tvaru rozevřeného vějíře. Místo se nachází těsně vedle restaurace, autem se dá dojet až k restuaraci. Dále pokračujeme po silničkách přes Německo (jsou zde krásné cesty na cykloturistiku) do Vejprt a poté do Loučné pod Klínovcem, kde máme objednané ubytování v penzionu Medvídek. Večer jsme stihli ještě výlet na hřeben nad vesnicí s větrnými elektrárnami, odkud je pěkný výhled na Klínovec, obec Háj německý Fichtelberg.

2.den, 27.7.2006, Blatenský příkop - Vlčí jámy - Jáchymov

Dnes máme v plánu pěší výlet kolem Blatenského kanálu, který byl vybudovaný z důvodu napájení rudných dolů v Horní Blatné vodou. Stahuje vodu z potoka Černá a z božídarských rašelinišť a voda je vedena umělým kanálem dlouhým 12 km. V posledních letech prošel kanál rekunstrukcí a byl vyčištěn od nánosu. My procházíme pouze část úseku a to od Božího Daru po Rýžovnu. Cesta vede celou dobu podél kanálu, který je veden po vrstevnici a nabírá nadmořskou výšku nad potokem Černá v údolí. Na Rýžovně si dáváme polívku v restauraci a pokračujeme kousek po silnici ve směru na Hřebečnou. U silnice se nachází informační tabule s dobovými fotogarfiemi zachycujícími oblast Rýžovny. Tabule se nachází na místě bývalého kostela. O kousek dále odbočuje polní cesta doprava a vede k nedalekému lomu Hřebečná, kde je viděl sloupcovitá odlučnost čediče na stěnách bývalého lomu. Naše další cesta již vede po červené značce kolem Mrtvého rybníka a Božídarského Špičáku zpět k autu. Autem poté pokračujeme směrem na Horní Blatnou a zastavujeme kousek před vesnicí, kde se nachází odbočka k rozhledně na Blatenském vrchu. Po návštěvě rozhledny se jdeme ještě podívat na nedaleké propadlé štoly po důlní činnosti. Jako první navštěvujeme Ledovou jámu, kde je pěkná zima a sníh zde během léta neroztaje. Vedlejší Vlčí jáma je větších rozměrů a vytváří zde skalní stěny o výšce cca 10 m. Přes rozhlednu se vracíme zpět k autu a jedeme se ještě podívat do Jáchymova kde si chceme dát něco k jídlu. Bohužel jsme zastavili v horní části města, která byla dost otřesná a nenašli jsme zde žádnou restauraci. Znechucení sedáme do auta a jedeme se podívat níže, zde to již vypadá rozumněji, jsou zde lázeňské komplexy. Na jídlo se nakonec stavujeme až na Božím Daru, tady je spousta restaurací. Večer se jdeme opět podívat na hřeben nad obec Loučná.

3.den, 28.7.2006, Božídarské rašeliniště - Rolava - Přebuz - Vysoký Kámen - Luby

Ráno si balíme věci, protože se musíme přesunout na naše druhé domluvené ubytování v jiné části Krušných hor. Jako první se zastavujeme u infopanelů Božídarského rašeliniště a chceme si projít asi 3 km naučnou stezku. Bohužel je stezka uzavřena, takže se po cca 500 m vracíme zpět k autu. Pokračujeme přes Horní Blatnou, Nové Hamry a Jelení k Rolavě. Cestou stojí za zastávku bývalá obec Jelení poblíž německé hranice, nachází se v kouzelném údolí. Navíc se zde rekonstruoval hotel, takže v budoucnu zde bude snad i možnost dát si něco k jídlu. My jsme zaparkovali kousek před Rolavou poblíž památníku obětem války. Kousek odtud se v lese nachází bývalé doly. Od památníku poté scházíme přes pole k obci Rolava a pokračujeme po silnici podél rašeliniště do Přebuzi. Zde jsme si chtěli dát pivo, ale bohužel bylo všude zavřeno. Vracíme se kousek zpět a jdeme po trase cyklostezky podél potoka Rolavy až k místu nazvaném Chaloupky. Silnice vede krásným údolím, nikdo zde není, doporučujeme. Bohužel už nemůžeme pokračovat dále a musíme se vrátit k autu, jdeme proto po lesní cestě a poté po červené značce zpět k autu. Pokračujeme do Kraslic silnicí přes Rájecké údolí (v údolí se nachází kemp Nancy) a poté do obce Rotava k lomu se sloupcovitou odlučností čediče. Bohužel je lom skrytý v lese, je zde velmi špatné světlo a málo prostoru na fotografování. Jinak se jedná o pěkný výlev. Pokračujeme do obce Kostelní, kde zastavujeme na cestě vedoucí k Vysokému Kameni, sklanímu útvaru tvořeném třemi výraznějšími věžemi. Ze skály je pěkný rozhled, všude je spousta borůvek. Po prohlídce již pokračujeme do obce Horní Luby, kde máme v penzionu Kozabar domluvené ubytování. Jsme zde jedinými hosty (stejně jako v penzionu Medvídek), takže se bohužel nevaří. Na večeři tak jedeme do centra do restaurace Chaloupka.

4.den, 29.7.2006, SOOS - Cheb - Františkovy Lázně

Dnešní den je odpočinkový, čekají nás nenáročné prohlídky měst a jiných zajímavostí. Jako první se jedeme podívat na přírodní rezervaci SOOS kousek od Františkových Lázní. Moc jsem se těšil na bahenní sopky a půdu zbarvenou minerály - SOOS rozhodně nezklamal. Pokračujeme do Chebu, parkujeme u TESCA kousek od centra. Procházíme si centrum města, fotíme Špalíček, zastavujeme se na oběd. Cheb určitě stojí za návštěvu. V sousedních Františkových Lázních si kupujeme kelímek a procházíme kolem minerálních pramenů a snažíme se jich ochutnat co nejvíce - zažívací potíže se naštěstí neobjevili a vracíme se zpět do penzionu Kozabar. Cestou zařazujeme krátkou zastávku u smírčích křížů v obci Milhostov. Na večeři jdeme do restaurace nacházející se u golfového hřiště. Je zde také volně přístupná dřevěná rozhledna s pěkným výhledem na golfové hřiště.

5.den, 30.7.2006, cesta domů

Vzhledem k velké vzdálenosti Krušných hor od Ostravska je třeba si na cestu tam i zpět vyhradit skoro celý den. Cestou zpět jsme jeli přes Plzeň a stavovali jsme se na návštěvu. Naštěstí na dálnici D1 nebyl žádný problém a podařilo se nám ve zdraví dorazit domů.



Ubytování

Ubytování jsme měli předem domluvené a zaplacené (čerpali jsme na něj z fondu FKSP od zaměstnavatele), v etním období není ale problém najít ubytování na místě. V Loučné pod Klínovcem jsme byli ubytovaní v penzionu Medvídek, cena za ubytování se snídaní byla 350,— Kč. Poblíž penzionu je hraniční přechod pro pěší do Německa. V Horních Lubech jsme byli ubytovaní v penzionu Kozabar, cena za ubytování se snídaní byla 350,— Kč. Penzion je nový, pokoje jsou moc pěkné. Bohužel jsme v penzionu byli sami a v restuaraci se nevařilo. Museli jsme tedy na večeři využít služeb okolních restarurací. Jinak ale kvalitu ubytování v tomto penzionu doporučujeme. Podél penzionu vede silnice s nově otevřeným hraničním přechodem pro pěší do Německa.

Krušné hory

Krušné hory nás mile překvapily. Jsou neprávem přehlíženy turisty pro blízské hnědouhelné pánve, pohoří je však podobné Šumavě, vrcholová partie se nachází na náhorní plošině, takže ani stoupání nejsou nijak velká (pokud ovšem nesjedete z hlavního hřebene). Spíše než na pěší turistiku jsou ale vhodné na cykloturistiku, cyklotras je zde spousta a pokud neopustíte vrcholové partie pohoří tak i stoupání nejsou nijak náročná. V letní sezóně zde není problém sehnat ubytování v penzionu.


Autor: RomanPočet zobrazení: 2315 x
Vloženo: 24.12.2008Upraveno: 24.12.2008

   

© kamaro, XHTML 1.1, CSS 2.1, vygenerováno za 0.01 s