Cestopis | Fotografie [36] | Tisk článku | Komentáře k článku [2] |
Odpočinková dovolená v termálních lázních spojená s cyklistickými výlety, zejména v okolí Neziderského jezera. |
Letošní dovolenou jsme zvolili mírně odpočinkovou. Vyrazili jsme do Maďarska, kde jsme si chtěli udělat pár cyklovýletů a zároveň si odpočinout v termálních lázních. První tři dny s námi jeli i rodiče, kteří využili prodlouženého víkendu. Vyrazili jsme v pátek odpoledne, abychom se nemuseli v sobotu zdržovat přesunem. Na předem domluvené ubytování v maďarském Büku jsme dorazili v pátek večer, kolem deváté hodiny po čtyřech hodinách jízdy. V sobotu jsme hned ráno vyrazili na vyjížďku do Köszegu. Jeli jsme po místních komunikacích, část cesty byla vedena jako cyklostezka oddělená od komunikace (úsek Bük-Csepreg). V Köszegu právě probíhala nějaká sláva (pravděpodobně dožínky nebo vinobraní), na náměstí byla spousta lidí a stánků. Obě náměstí jsou opravdu krásné a zvláště Juriszicovo náměstí je plné historických domů. Chvíli jsme seděli na jedné ze zahrádek, popíjeli víno a zkusili i pár dobrot z okolních stánků. Po návratu zpět do Büku jsme měli najeto přibližně 60km.
Odpoledne jsme se byli vykoupat do místních termálních lázní, které patři v Maďarsku k těm větším. Odpolední vstupné mimo hlavní sezónu je 1300,— HUF, kompletní cenník a plánek areálu je k dispozici na webových stránkách. V areálu se nachází několik bazénů s různě teplou vodou, některé jsou zastřešené, jiné venkovní. Dále je zde dostatek stánků s občerstvením, které není nijak předražené. Díky různým aktivitám se zde dá strávit celý den. I když jsme zde byli mimo hlavní sezónu, bylo zde hodně lidí a převažovali češi.
Večer jsme byli na večeři v restauraci Fehér-Ló, kterou ale vzhledem k neuvěřitelně dlouhým čekacím dobám nemůžeme doporučit.
Nedělní výlet jsme směřovali do nedalekého Szombathely, kde jsme si chtěli prohlédnout místní skanzen. Jeli jsme opět po místních komunikacích, žádná cyklostezka zde není značena. V samotném centru města není nic zajímavého k vidění, takže jsme rovnou zamířili na okraj města do skanzenu (vstupné 700,— HUF). Ten je tvořen domy z 18. a 19. století sesbíranými v okolních vesnicích a uspořádanými do kruhu, tak jak bývalo zvykem. Většina domů je otevřena a dá se nahlédnout dovnitř. Najeli jsme kolem 60km.
Odpoledne jsme se opět byli vykoupat v lázních a na večeři jsme byli v restuuraci na Ifjuság utca (jméno si nepamatujeme), kterou můžeme vzhledem k rychlosti obsluhy a kvality pokrmů doporučit.
Dnes se přesouváme na naše druhé zamluvené ubytování, tentokráte do blízkosti Neziderského jezera (Fertö). Cestou navštěvujeme historické město Šoproň (Sopron, Ödenburg)) u rakouských hranic a loučíme se s rodiči, kteří pokračují domů. My se jedeme ještě podívat na rozhlednu Sörházdombi kiláto, jejíž dřevěná konstrukce se nám hodně líbila (ohýbané lepené hranoly). Poté jsme se již jeli ubytovat do Balfu a do Šoproně jsme vyrazili ještě jednou v rámci odpoledního výletu na kolech. Zpáteční cestu jsme zvolili po cyklostezce z Šoproně do Fertörákosu, cestou jsme u jedné z vinic vyzkoušeli vinný mošt, který nám zachutnal tak, že jsme si dva litry vzali s sebou. Díky odpolední vyjížďce do Šoproně jsme najeli cca 25km.
Pro dnešní den jsme si naplánovali výlet na kolech okolo Neziderkého jezera (Neusiedler See, Fertö) po hlavní okružní cyklostezce označené na Rakouské straně B10. Protože je to kolem celého jezera cca 130km, nemáme v plánu ho objet během jednoho dne celé, ale chceme využít lodě pro přesun na opačný břeh. Vyrážíme již kolem osmé hodiny, napřed po maďarské části z Balfu do Fertörákose. Cyklostezka je zde značena po místní silnici, projíždíme celou vesnicí a na konci odbočujeme na cyklostezku, která nás zanedlouho zavede ke státní hranici. Tu bez problémů projíždíme a jsme v rakouském Mörbischi. Značení na rakouské straně je o poznání lepší než v Maďarsku, před každou odbočkou jsou na silnici namalovány šipky, pro jistotu ještě doplněny svislými značkami. Cyklostezka je ve své první části vedena mezi vinicemi, vždy mimo hlavní komunikace. Přímo podél trasy stezky se nachází kempy, samotné jezero je však odděleno rákosím a ke břehu se nedá dostat. V Neusiedel am See jsme si chtěli dát něco malého k jídlu, sjeli jsme z cyklostezky a v centru se snažili najít nějaký bufet. Všude samá kavárna, ale skoro nic k jídlu. Nakonec jsme však něco našli a posilněni jsme se vydali na další část cesty. Kousek za vesnicí Weiden am See se asfaltová stezka změnila na šotolinovou cestu (s rovným, tvrdým povrchem) a takto pokračovala po skoro celém východním břehu jezera. Zde je již samotné jezero téměř na dosah, sáhnout si na něj můžete ale až z mola v Podersdorfu. Odtud také vyplouvají lodě na protější břeh do Rustu a Breitenbrunnu. Pokud se budete chtít vykoupat, jsou zde uzavřené pláže na které musíte zaplatit vstupné, jinak se do vody nedostanete. V době naší návštěvy silně foukal vítr a v okolí mola se pohybovaly desítky wind a kitesurferů. Z Podersdorfu jsme pokračovaji na jih až do Illmitze (kousek po cyklostezce B20) a odtud lodí do Mörbische. Loď vyplouvá každou půlhodinu, cena za osobu je 6,— €. Za kolo se nepřiplácí a není problém ho vzít na palubu, personál dokonce s nakládkou pomáhá. Z Mörbische jsme již pokračovali po již známé cestě do Balfu, ve Fertörákosi jsme se stavili v restauraci Puskás Sörkert na večeři. Restaurace má velkou zahrádku, spoustu místa pro kola a obsluha je rychlá. Tady jsme byli spokojeni. Dnes jsme najeli 102km.
Dneska chceme objet jezero z jižní maďarské strany. Napřed jsme vyrazili do Nagycenku, kde jsme si prohlídli parní mašinky vystavené pod širým nebem a nedaleký zámek rodiny Szechényiů. Poté jsme již zamířili k jezeru a přes vesnice Hidegség a Hegykö dojeli do Fertödu, kde se nachází honosný zámek rodiny Esterházyů. Na prohlídku zámku jsme nešli, prošli jsme se pouze po nádvoří. Dále jsme pokračovali do vesnice Fertöújlab, kde je naučná stezka a rozhledny pro pozorování ptáků. V době naší návštěvy však bylo všude pusto. Zpátky jsme se vrátili po stejné trase, ve vesnici Hegykö jsme objevili malé termální lázně, do kterých jsme se zajeli odpoledne vykoupat. V lázních jsou dva vnitní bazény a tři venkovní, všechno je v menším měřítku a na rozdíl od obrovského komplexu v Büku zde nebyli žádní češi, ale samí němečtí důchodci. Lázně jsou součástí kempu, takže pokud se v kempu ubytujete, máte do lázní volný přístup (vstup do lázní 1100,— HUF, auto se stanem 650,— HUF, pobyt v kempu 1600,— HUF, rekreační poplatek 300,— HUF). Hned vedle se nachází ještě jeden kemp, bez přístupu do lázní, ceny jsou obdobné, pouze cena za osobuje 700,— HUF.
Není problém sehnat ubytování téměř kdekoliv, v turistických destinacích jsou téměř všechny domy vybaveny pro ubytování osob. Kdybychom nechtěli vyčerpat příspěvek na rekreaci od zaměstnavatele, našli bychom si ubytování přímo na místě, navíc bychom ho přídili levněji a mohli bychom si vybrat. V maďarsku je také spousta kempů, které jsou dobře vybavené (pár jsme jich vyzkoušeli loni) a ceny nejsou nijak vysoké. V okolí Neziderského jezera je také spousta kempů, na rakouské straně téměř v každé vesnici. Cedule s ubytováním v soukromí jsou také na každém rohu.
Kromě velkých lázní jako v Büku je spousta menších lázní i na vesnicích. V Balfu, kde jsme byli ubytováni, byli také lázně, ale zaměřené spíše na léčebné pobyty (jedna procedúra na 30 minut stála 1300,— HUF, sauna za 1250,— HUF a klasický plavecký bazén 700,— HUF na celý den). Podobných drobných lázní je spousta a bývají k nim značeny odbočky.
Kolem celého jezera je značená cyklostezka, na rakouské straně je označena jako B10. Cyklostezka je vedena mimo komunikace a to i na maďarské straně. Na rakouské straně jsou nové odpočívky zastřešené plachtovou konstrukcí (jeli jsme si zde pro inspiraci), doplněné přehlednou mapou. Lodní trasy pro zpáteční cestu propojují tyto vesnice: Breitenbrunn-Podersdorf, Podersdorf-Rust, Illmitz-Mörbisch, Mörbisch-Fertörákos. Na lince Illmitz-Mörbisch jezdí lodě nejčastěji, v sezóně každou půlhodinu. Na ostatních linkách již není taková frekvence spojů. Na okružní cyklostezku navazuje spousta dalších tras, např. stezka třešňových květů - B12. Neziderské jezero je vyhlášené jako skvělé místo pro pozorování ptáků. Ideální období je květen, pro pozorování jsou podél cyklostezky vybudovány pozorovatelny - menší rozhledny, některé jsou vybaveny i dalekohledy (1,— €). Jezero není příliž vhodné ke koupání, většina pobřeží je zarostlá hustým rákosím, pouze u Podersdorfu jsou ohrazené pláže s možností vypůjčení šlapadel. Vzhledem k častému silnému větru je jezero vyhledáváno jako ráj windsurfingu a kitesurfingu.
Autor: Roman | Počet zobrazení: 3806 x |
Vloženo: 2.10.2009 | Upraveno: 2.10.2009 |
Cestopis | Fotografie [36] | Tisk článku | Komentáře k článku [2] |