Garáž

Skoro celý rok 2011 jsme se věnovali výstavbě garáže. V podstatě se nám ji během roku podařilo celou dokončit, i když jsme dlouho čekali na materiál. Oproti domu se jsme všechny práce dokázali provést bez lešení. Garáž

Základy

Základy jsme měli již připravené z fáze budování základů pro celý dům. Do vyhloubených pasů byl vylitý podkladní beton na kterém jsou uloženy 3 řady tvarovek ztraceného bednění v šířce 200 mm (celková výška 750 mm), které budou pod úrovní finálního terénu. V úrovni nad terénem byly použity již plotové tvarovky šířky 200 mm včetně koncových (rohových) prvků. Vše je proloženo betonářskou výztuží a vyplněno betonem (po částech, aby bylo možné pořádně vyplnit všechny tvarovky). Nadzemní část je již v pohledové kvalitě, zvolili jsme hladké tvarovky v přírodní barvě betonu. Uloženy byly dvě řady v celkové výšce 400 mm.
Část základů pod kůlnou bude sloužit jako malý sklípek, takže zde je podkladní beton proveden v celé ploše a vnitřní prostor není vyplněn zeminou. Světlá výška sklípku je cca 1 m a budou zde čerpadla na vodu a menší prostor pro skladování zeleniny. Pro konstrukci stropu jsou do horní řady tvarovek zabetonovány ocelové U profily, na které bude položena Cetris deska jako podlaha. Samozřejmostí je prostor pro schůdky.
V garáži bylo na uhutněnou zeminu navezeno kamenivo a opět uhutněno. Následovalo vytvoření betonové desky s vloženou KARI sítí, natažení hydroizolace, pokládka jemného písku jako ochrana hydroizolace a vrstva drobného kameniva do kterého se uložila zámková dlažba.
Podlaha v kůlně je tvořena Cetris deskou v tl. 26 mm s výklopným vstupem do sklípku.

Konstrukce stěn a stropu

Garáž s kůlnou jsou řešeny jako dřevostavba systému two-by-four, sloupky jsou z vnitřní strany zaklopeny OSB deskou (finální vrstva, takže budou nalakovány), izolace je z minerální vaty tl. 140 mm, vnější záklop je z difuzní fólie, následuje rošt pro montáž fasádního obkladu. Spodní deska je kotvena do základových pasů pomocí závitových tyčí upevněných pomocí chemických kotev.
Strop je tvořen dvěma vrstvami trámů, které jsou vzájemně spojeny v tuhé nosníky. Spodní rovina trámů je uložena vodorovně a slouží jako strop garáže a kůlny. Horní rovina je spádována a vytváří střešní rovinu ploché střechy. Stropní trámy jsou vždy v párech osazeny na stěnový prvek a spojeny závitovými tyčemi (podobně jako kleštiny ve střešní konstrukci). Stěny jsou vytaženy až nad úroveň střešní roviny, garáž má tak po všech stranách provedenou atiku. Strop je zaklopen z horní strany OSB deskou, která tvoří povrch pro střešní hydroizolaci a ze spodní strany OSB deska tvoří strop garáže. Na spodní vrstvě se nachází vrstva tepelné izolace.

Střecha a fasáda

Střešní konstrukce je tvořena PVC fólií tl. 1,5 mm, atika je oplechována hliníkovým plechem. Tyto práce jsme svěřili firmě. Fólie je přitížena kačírkem, který jsme si na střechu vytáhli sami.
Obklad fasády je z Cetris desek tl. 12 mm. Obklad je proveden s přiznanými sparami a desky jsou v přírodním provedení. Desky jsme kotvili nerezovými vruty s pružnou podložkou do předem připravených otvorů. Otvory se připravují předem ve dvou velikostech, uprostřed desky jsou menší neposuvné otvory, po krajích větší umožňující dilataci desek. Desky jsou poměrně těžké, ale dají se řezat okružní pilou. Doporučuje se kotouč s menšími zuby a oproti dřevěným materiálům dochází k rychlejšímu opotřebení zubů. Stejně jako na domě je fasáda řešena jako provětrávaná, na spodním a horním okraji jsou mřížky proti ptákům.


Autor: RomanPočet zobrazení: 4905 x
Vloženo: 6.2.2012Upraveno: 6.2.2012

   

© kamaro, XHTML 1.1, CSS 2.1, vygenerováno za 0.01 s